20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Еве како можете да се ослободите од непријатниот мирис од патиките во лето

НАЈЧИТАНО

Топлото време, исто така, значи дека чевлите може да почнат да произведуваат непријатни мириси додека седат во плакарот или по подолго носење. Но, можете да ги отстраните на едноставен начин, користејќи неколку природни состојки

Сода бикарбона е повеќенаменски производ кој повеќето луѓе го имаат дома. Она што треба да го направите е да ставите неколку топки сода во стари хулахопки, да ги врзете и да ги ставите во чевлите.

Дополнително, ставете две или три неискористени кесички чај во чевлите, во зависност од тоа колку мирисаат и оставете ги да отстојат 24 часа.

Користете детергент за перење и оцет за да ги отстраните силните мириси. Доколку патиките се перат во машина, ставете ги на тивок оган со мала количина детергент за перење и една чаша оцет. Не додавајте омекнувач бидејќи може да ги уништи, а по миењето ставете ги патиките да се исушат на сонце.

Некои советуваат дека можете да ставите патики во замрзнувач. Прво, отстранете ја целата нечистотија од нив, потоа завиткајте ги во пластична фолија и ставете ги во замрзнувач неколку часа. Студот се покажа дека делува во отстранување на мириси, а фолијата ќе ја заштити храната од контаминација.

Друг совет вклучува чинија и алкохол. Наполнете сад со алкохол, натопете парче памук и нанесете го алкохолот на ѓонот од чевелот додека не се покрие целосно. Со оглед на тоа што е природен антисептик, алкохолот ќе го дезинфицира чевелот и ќе го „суши“ мирисот, пишува express.co.uk, а пренесува 24sata.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО