2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Евакуација: 200.000 цивили сакаат да побегнат од Мариупол. Русите им порачуваат „Имате пет часа“!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Цивилите ќе можат да го напуштат опколениот украински пристанишен град Мариупол во сабота од 12 до 17 часот, соопшти руското Министерство за одбрана и соопшти дека руските војници продолжуваат со големата офанзива во Украина, цитира руската новинска агенција РИА.Министерството потврди дека руските војници го запреле огнот и отвориле хуманитарни коридори во близина на опколените градови Волноваха и големото јужно пристаниште Мариупол на Азовското Море.

Русија и Украина на разговорите во четвртокот се согласија дека треба да се воспостават хуманитарни коридори и прекин на огнот.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак изјави дека околу 20.000 цивили сакаат да ја напуштат Волноваха, а 200.000 сакаат да го напуштат Мариупол.

Во саботата, градоначалникот на Мариупол, стратешко пристаниште во источна Украина, упати драматичен апел за помош на опколениот град, кој е под „блокада“ и трпи „немилосрдни напади“ од руските сили.

Руската и украинската страна треба да ја одржат третата рунда преговори во текот на викендот.

„Веќе пет дена нашиот град, нашите семејства и половина милион жители трпат немилосрдни напади“, напиша градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко во телеграмата, повикувајќи на континуиран отпор.

Во градот нема струја и вода, а властите велат дека не можат да ги евакуираат ранетите. Ситуацијата се споредува со опсадата на Ленинград во Втората светска војна.

Волноваха се наоѓа околу шеесет километри северно од Мариупол.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Филипс“ планира да подели 6.000 откази до 2025 година

Холандската компанија „Филипс“ планира да  укине неколку илјади работни места за да ја подобри профитабилноста на компанијата, откако  имаше проблеми со пласманот на респиратори...

Николенко: Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина

Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина и тоа...

Холивудскиот актер Том Круз го крена светот на нозе со улогата во филмот „Топ Ган“, а потоа и со франшизата „Невозможна мисија“

Холивудскиот актер Том Круз го крена светот на нозе со улогата во филмот „Топ Ган“, а потоа и со франшизата „Невозможна мисија“. Круз најчесто можеме...
spot_img
spot_img
spot_img