3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Д-р Радовановиќ: Стрептококата е насекаде околу нас – изолацијата е единствената мерка за заштита

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Стрептококот е респираторна инфекција, многу честа бактерија, која се пренесува со капки, односно со зборување, кашлање, кивање, но и со допир.

Кога станува збор за заштитните мерки, епидемиологот д-р Зоран Радовановиќ за Нова.рс вели дека изолацијата е единственото решение.

„Тоа е микроб кој го има насекаде и постојано, така што можеме да се заштитиме од него само со изолирање од другите луѓе, со целосно избегнување контакт. Овој микроб е причина за шарлах и гнојна ангина. Тој лачи ендотоксин кој ги оштетува крвните садови и се манифестира како шарлах, по што го препознаваме. „Стрептококата може да доведе до појава на гној, воспаление на кожата и внатрешните органи, доколку не се земе навреме антибиотската терапија“, објасни д-р Радовановиќ.

Тој исто така додаде „дека шарлах ќе се појави ако детето е чувствително на тој отров“.

„Причината поради која педијатрите даваат антибиотици кога децата имаат стрептокок грло се стрептококите, за да се заштитат од компликациите на оваа бактерија што доведува до ревматска треска, воспаление на срцевите залистоци и воспаление на бубрезите“, вели д-р Радовановиќ.

Во текот на двете години од пандемијата, Ковид ги потисна другите вируси и бактерии, кои сега многу посилно го напаѓаат човечкото тело, ослабено од коронавирусот, нагласи епидемиологот.

„Порано умиравте од шарлах, но денес болеста не се смета за толку опасна. Во 1928 година ја имавме последната висока смртност на деца од шарлах, но оттогаш болеста е полесна. Но, ревматската треска, предизвикана од стрептокок од групата А, доведува до воспаление на срцевите залистоци и е почеста, па младите умираа од срцеви заболувања, но ретко“, вели епидемиологот.

Тој додаде дека децата кои починале во Велика Британија имале стрептококна инфекција, гнојна ангина и шарлах, а се шпекулира дека станува збор и за други инфекции.

„Децата можеби порано имале КОВИД, па имунитетот им бил слаб и оваа бактерија потоа станала екстремно комплицирана, а нивниот организам бил отпорен. Пред неколку месеци кај децата на Запад се рашири жолтица, од која многу починаа. И тоа е лесна болест, па се поставува прашањето што се случило таму. Беше многу необично. Сега има многу „тридемии“ кои циркулираат во природата, ова збунува неколку епидемии во исто време, бидејќи сè уште имаме грип, респираторни вируси и ковид, кои создадоа хаос. Сега кога ковидот се повлекува, нè остава со други вируси и бактерии кои се „бесни“, кои се „гладни“, предупреди д-р Радовановиќ.

Ширењето на стрептококата е многу брзо и лесно
„Се пренесува со капки, валкани раце, физички допир, близок контакт. Според крвната слика се утврдува дали нешто е бактериска или вирусна инфекција. Кога ќе се појави стрептококна инфекција, на крајниците се појавуваат бели приклучоци, бели точки. Ако пациентот голта и го исчисти грлото, а тие се уште се таму, тоа значи дека има стрептокока. Оваа бактерија е многу чувствителна на пеницилин кој најчесто се дава на заразените“, вели д-р Радовановиќ.

Гужвите во чекалните на здравствените домови и детските болници низ Србија од ден на ден се зголемуваат, токму поради респираторните инфекции, меѓу кои најчеста е стрептококата.

„Сезона на респираторни инфекции и секоја година во овој период имаме голема гужва во здравствените домови. Децата имаат голем број на стрептококи кои се изолираат со бришење на грлото, но тоа е од групата Б, се уште не сме имале ниту еден случај од групата А. Оваа бактерија најчесто се препознава по силни болки во грлото, отежнато голтање, висока температура и лош здив. Се пренесува преку капки и практично е невозможно да се заштитите“, објаснува за Нова.рс педијатарот д-р Јелена Митровиќ, раководител на Одделот за педијатрија во Здравствениот дом „Д-р Симо Милошевиќ“ во Чукарица.

Како резултат на оваа инфекција, како што рече д-р Драган Миљковиќ, има висока температура, болка во грлото, толку силна што кога заболениот ќе голта течност или храна, се чувствува како да му поминуваат жилет низ грлото.

„Станува збор за бета-хемолитична стрептокока од групата А, која го напаѓа горниот респираторен тракт, а цел му се крајниците. Оваа бактерија може да биде многу опасна. Кај нас има стрептококни бактерии од групата Б, а бактериите од двете групи се изолираат со помош на брисеви од грло. Така се идентификува инфекцијата, а дополнително е задолжително пациентот да направи ЦРП и крвна слика“, изјави за Нова.рс д-р Миљковиќ, специјалист по општа медицина.

Да потсетиме, во Велика Британија починаа осум деца откако им беше констатирана стрептококна А инфекција.

Последната жртва е ученик во основното училиште Мореландс во Хемпшир, а инвазивна форма на бактериска инфекција со стрептокок А се прошири низ Велика Британија во последните месеци.

Симптоми на стрептококна инфекција:

– болка во грлото

– тешко голтање

– висока температура

– непријатен здив

– осип на кожата

– болки во мускулите и зглобовите

– често мокрење

– намален апетит

– летаргија

Терапија и лекарски совет:

– антибиотик

– локален тоалет на усната шуплина

– септолети за грло

– вид

-јод

– три проценти водород

– прополис

– мултивитаминска поддршка (земање витамини)

– редовна исхрана

– спиење и одмор

Можни последици од стрептокок од групата А:

– оштетување на бубрезите, зглобовите, срцевиот мускул и вентилите

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img