22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

ДС: Сташа Стојановиќ да го врати пратеничкиот мандат поради лажно претставување

НАЈЧИТАНО

Одделенскиот комитет за образование на Демократската партија (ДС) бара народната заменичка на Српската напредна партија, Сташа Стојановиќ да и го врати мандатот, бидејќи ги измамила гласачите лажно претставувајќи се како мастер инженер на избирачкиот список и на официјална листа „Александар Вучиќ – Србија победи“.

„По проверка на библиотечниот фонд на Факултетот за технички науки во Нови Сад, откривме дека нивната база на податоци ја содржи само нејзината дипломска работа, но не и магистерскиот, кој сè уште го нема завршено. Самата Сташа Стојановиќ на социјалните мрежи сподели дека сега е при крај со магистерските студии и потврди дека се согласува со сите гласачи кои гласале за неа и за списокот на Александар Вучиќ – Србија победува“, соопшти ДС во соопштението. изјава.

Поради ова, ДС побара Александар Вучиќ да побара оставка од неговата заменичка, доколку таа самата не го врати мандатот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО