22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Државјанин на Словачка се удави во регионот на Штрбачки Бук

НАЈЧИТАНО

Триесет и осумгодишен словачки државјанин се удави вчера откако рафтинг брод се преврте во реката Уна, во регионот Штрбачки Бук.

Трагичен случај на давење на лице со иницијали Х.М. потврдено од Полициската управа на кантонот Уна-Сана (USC).

„Полициската станица Бихаќ добила телефонска пријава за превртување на рафтинг чамец во регионот Штрбачки Бук, во кој тогаш имало четворица странски државјани и еден капитен кој давал рафтинг услуги. При интервенцијата и излегувањето од водата капетанот успеал да спаси тројца странски државјани, додека словачкиот државјанин Х.М. „За жал, тој се удави во 1984 година“, изјави портпаролот на полицијата на УСЦ, Аднан Бегановиќ.

Дежурниот медицински тим во Кулен Вакуф се обидел да го спаси ова лице со итен одговор и реанимација, но за жал не успеале.

Исто така, беше потврдено дека увидната екипа на криминалистичката полиција ќе ги изврши сите истражни дејствија, со цел утврдување на причината и околностите на овој немил настан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО