3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Државниот обвинител на Њујорк поднесе тужба против Трамп и неговите три деца

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Државниот обвинител на Њујорк поднесе тужба против Трамп и неговите три деца
Јавниот обвинител на Њујорк поднесе голема тужба против поранешниот претседател Доналд Трамп, неговите три возрасни деца и Организацијата Трамп, тврдејќи дека биле вмешани во голема измама која траела повеќе од една деценија, а која поранешниот претседател ја користел за да се збогати.

Во тужбата на повеќе од 200 страници, државниот обвинител Летиција Џејмс, демократ, тврди дека измамата ги допрела сите аспекти на бизнисот на Трамп, вклучувајќи ги и неговите имоти и терените за голф. Според тужбата, организацијата на Трамп ги измамила заемодавачите, осигурениците и даночните власти со надувување на вредноста на неговите средства користејќи лажни проценки.

„Овие чинови на измама и лажно претставување беа слични по природа, извршени од високото раководство на организацијата Трамп како дел од заедничките напори за секоја годишна изјава и одобрени на највисоките нивоа на Организацијата Трамп – вклучувајќи го и самиот г-дин Трамп“, се наведува во тужбата. .

Трамп и неговите деца Доналд Трамп Џуниор, Ерик Трамп и Иванка Трамп се именувани како обвинети во тужбата. Назначени се и Ален Вајселберг, поранешен финансиски директор на организацијата Трамп и Џеф Мекони, уште еден долгогодишен извршен директор на компанијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img