14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Драматично обраќање на Зеленски за можна нуклеарна катастрофа

НАЈЧИТАНО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди меѓународната заедница на опасност од нова нуклеарна катастрофа, слична на таа во Чернобил од 1986 година, јави ДПА.

– Русија е терористичка држава, што ја држи во заложништво нуклеарната централа Запорожје и ја користи за уцена – рече Зеленски во видеообраќање на отворање на донаторска конференција за Украина во Копенхаген.

Како што тој додаде, „Русија денес е уште поцинична и поопасна од Советскиот сојуз, кој тогаш се обиде да ја скрие нуклеарната катастрофа во Чернобил“. Според него, Европа треба да се заштити од „оваа закана“.

– Нуклеарната централа Запорожје не е само најголемата во Европа, туку и трета по големина во светот. Одговорот на дејствата на Русија треба да биде сеопфатен – смета Зеленски.

Тој нагласи дека Украина има потреба од максимално оружје и муниција, со цел да се одбрани.

– Никому не му требаат нови катастрофи, подвлече украинскиот претседател.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО