9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

До денес, руските војници убиле 197 деца во Украина

НАЈЧИТАНО

Руските војници убиле 197 деца во Украина од 24 февруари, соопшти Канцеларијата на главниот украински обвинител, пренесува Укринформ.

Поточно, загинаа 197 деца, а повеќе од 350 беа повредени. Овие бројки не се конечни, бидејќи тие работат во области на активни воени дејствија, на привремено окупирани и ослободени територии.

Најголем број жртви се регистрирани во Доњецката област – 115, Киев – 105, Харков – 81, Чернихив – 54, Миколаев – 40, Керсон – 38, Луганск – 36, Запорожје – 23, градот Киев – 16, регионот Суми – 16 и областа Житомир – 15.

За време на снимањето на криминалните дела на руската армија во Хостомел и Буча, Киевската област, пронајдени се тела на четиригодишни и 10-годишни деца со повреди, како и изгорено тело на 17-годишен старо момче.

Се дозна дека во февруари руски војници пукале во цивилен автомобил што застанал на патот на контролен пункт во зоната Чернобил, во близина на селото Дитијатки, Киевската област. Убиени се татко и неговиот малолетен син.

Освен тоа, бројот на загинати деца во гранатирањето на железничката станица Краматорск се искачи на седум. Во болница починале уште две деца.

Редовните воздушни напади и гранатирањето на цивилната инфраструктура и станбените населби оштетија 1.014 образовни институции, од кои 91 беа целосно уништени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО