2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Дополнителни трупи на САД пристигнуваат во Естонија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

САД ќе распоредат дополнителни пешадиски трупи во Естонија „во наредните недели” за да ја зајакнат одбраната на источното крило на НАТО, соопшти денеска естонското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека во таа балтичка држава ќе биде распоредена американска пешадиска чета, која вообичаено се состои од 80 до 250 војници.

Дополнителните пешадиски трупи ќе бидат придружувани од артилерискиот ракетен систем ХИМАРС и соодветната опрема, како и системи за команда и контрола.

– Оваа одлука претставува значително зголемување на ротирачкото американско воено присуство во Естонија и балтичките земји и ја покажува долгорочната посветеност на САД за безбедноста на нашиот регион и значително подобрување на позицијата на НАТО, рече естонскиот министер за одбрана Хано Певкур.

Минатата недела, Естонија, која е сосед на Русија, соопшти дека ќе купи ХИМАРС за да ги зајакне своите одбранбени капацитети во најголемиот досегашен проект за набавка на оружје на балтичката држава, вреден повеќе од 200 милиони долари.

Американската амбасада во Талин во посебно соопштение наведе дека американските трупи се дел од зголеменото ротациско распоредување на трупите на НАТО договорено на самитот на воената алијанса во Мадрид претходно оваа година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img