5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Дополнителни санкции за употреба на хемиско оружје

НАЈЧИТАНО

Русија ќе се соочи со дополнителни мерки од САД доколку употреби хемиско оружје при нападите врз Украина, предупреди денеска американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд.

– Русите се тие кои употребувале хемиско оружје и ние сме загрижени дека би можеле да го употребат истото оружје и во Украина. Бевме јасни дека ако ескалираат на тоа ниво, агресивно ќе одговориме на она што го прават. Ги видовте досегашните последици од нашите акции против Русија и Путин и тие ги чувствуваат тие последици. И уште повеќе ќе ги почувствуваат доколу ја донесат таа несреќна одлука да употребат хемиско оружје – истакна Томас-Гринфилд за Си-Ен-Ен.

Претходно овој месец, американскиот претседател Џозеф Бајден, исто така, предупреди дека Русија ќе плати висока цена доколку употреби хемиско оружје во Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО