More

  Дополнителен ден за одмор за непушачи

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Паузите за пушење во текот на работното време се секогаш чувствително прашање. Додека некои одмараат, други продолжуваат да работат. Логистичка компанија во Есен на своите непушачи им дава дополнителен слободен ден.

  Шефот на компанијата смета дека тоа е единствената фер работа: „Некој што пуши пет до десет пати на ден – се разбира, губи многу работно време“, објаснува раководителот. Според неговите сопствени изјави, поранешниот пушач сакал да направи нешто за непушачите во своето друштво.

  Половина од 20-те вработени пушат, а другата половина не. Времетраењето на пушењето по цигара е околу пет минути. Со пет до шест цигари дневно, тоа изнесува до 30 минути.

  Надоместокот за дополнителни паузи со бенефит за слободно време е генерално дозволен според законот за работни односи. Казнувањето на пушењето само по себе би било неприфатливо.

  На пример, секој што пуши за време на службен одмор всушност треба да го добие и слободниот ден, објасни стручен адвокат за вработување во сличен случај. Работниците имаат право на еден одмор дневно.

  Паузите за пушење ја чинат компанијата многу пари

  Споменатиот газда вели дека дополнителните денови за одмор чинат 2.500 евра годишно. Паузите за пушење би чинеле 35.000 евра. Затоа, вработените имаат избор: пушат или имаат слободен ден. Останува да видиме дали годишниот одмор ќе мотивира некои луѓе да се откажат од цигарите, пишуваат германските медиуми. Во секој случај, непушачите се задоволни со дополнителен ден на одмор.

  Идејата за дополнителни денови за одмор за непушачите не е нова. Во 2017 година, една компанија од Токио се најде на насловните страници низ светот: Компанија од Токио им даде на своите вработени непушачи шест дена одмор.

  Пауза за пушење или кафе пауза – Што е дел од работното време?

  Германските работници немаат право на паузи за пушење. Неколку судови јасно ставија до знаење дека пушењето за време на работното време не се брои како дозволена пауза. Сепак, платеното работно време може да се изгуби и за време на кафе пауза во канцелариската кујна. Одењето во тоалет се смета за дозволена пауза од работа. Но, задоволувањето на основните потреби може да варира во времетраење од личност до личност. Важно: Паузите за одмор се во принцип пропишани со Законот за работно време.

  Сепак, тие не се дел од работното време и обично се неплатени.

  Во некои колективни договори има исклучоци. Работодавачот може да бара компензација за пропуштеното работно време – вклучително и паузите за кафе – или целосно да ги забрани во текот на работното време

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img