25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Дончиќ го води Далас на врвот на табелата, Лејкерси се мачат, нова повреда на Леброн

НАЈЧИТАНО

Ноќта помеѓу неделата и понеделникот, по средноевропско време, во програмата на НБА се одиграа шест натпревари – денот го одбележаа Лука Дончиќ и Девин Букер, кои донесоа исклучителни победи на индивидуалните партии за своите тимови во дербито на Западната конференција.

Далас ја победи Јута со 114:110 во Тексас, а очекувано најдобар во тимот на Џејсон Кид беше словенечкиот ас Лука Дончиќ – 23-годишниот Љубљана го заврши натпреварот со 32 поени (11/21 од игра, 10 скока, 10 скока, 5 асистенции, 3 скока). Го следеше Реџи Булок со 23 поени, а Џејлен Бренсон додаде 22. Српскиот центар Бобан Марјановиќ и овојпат не доби можност за настап. Со оваа победа Далас ја прескокна Јута и сега е четврти на табелата во Западната конференција.

* „Одлично, три од најдобрите десет во НБА од Европа“

Руди Геј постигна 18 поени за тимот на Квин Снајдер, во кој го немаше Руди Гобер, додека Донован Мичел потфрли со само 12 поени (4/13 од игра).

Клучната битка за место во плеј-офот се водеше во Луизијана – домашниот тим на Њу Орлеанс го победи Лос Анџелес Лејкерс со 116:108 и сега е на деветтото место со 32-43, додека „езерџиите“ се на 31-43. За место во плеј-офот се борат и Сан Антонио Спарс, се во серија од три победи, играат одлично и сега имаат 30-44. Ова беше трет пораз на Лејкерси во последните четири натпревари.

Има уште лоши вести за Лејкерси – најдобриот играч на тимот, 37-годишниот Леброн Џејмс, заработи повреда на левиот зглоб на мечот, но успеа да ја заврши и да биде најдобар на теренот. На „Кралот Џејмс“ постигна 39 поени (14/27 од игра), 9 скока, 5 асистенции и 4 загубени топки, а најголема поддршка му беше Малик Монк со 23 поени. Во победничкиот тим поранешниот Лејкер Брендон Инграм постигна 26 поени, 7 скока и 5 асистенции.

„Немам поим како го завршив натпреварот, написот е во навистина лоша состојба. „Се надевам дека нема да пропуштам ниту еден натпревар, тоа не е во мојата природа“, рече Џејмс по натпреварот, кој стана само вториот играч во историјата на НБА кој постигнал 37.000 поени во регуларниот дел од сезоната и завршил втор пати по бројка. на удари од игра зад Карл Мелоун.

Во двете категории моментално пред него е само познатиот центар Карим Абдул-Џабар.Феникс на домашен терен во Аризона потврди зошто е познат како најдобар тим во лигата во моментов – тимот на Монти Вилијамс ја совлада Филаделфија со 114:104, во која едната суперѕвезда одигра одлично, а другата многу лошо. Џоел Ембид ја продолжи трката за МВП наградата со 37 поени (14/27 од игра, 8/12 слободни фрлања), 15 скока и 3 асистенции, а Џејмс Харден имаше 14 поени (само 2/11 од игра, 8/ 8 казни) ).

Дома, Девин Букер повторно беше расположен за поени – постигна 35 поени (13/22 од игра), а го следеше „Поинт бог“ Крис Пол со 19 поени (9/15 од игра), 14 асистенции и една изгубена топка.

Погледнете ги резултатите од сите натпревари одиграни ноќта помеѓу недела и понеделник:

Бостон Селтикс – Минесота Тимбервулвс 134: 112;

Феникс Санс – Филаделфија Седумдесетти 114: 104;

Вашингтон Визардс – Голден Стејт Вориорс 123: 115;

Њу Орлеанс Пеликанс – Лос Анџелес Лејкерс 116: 108;

Бруклин Нетс – Шарлот Хорнетс 110: 119;

Далас Маверикс – Јута Џез 114:100.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО