More

  Доналд Трамп сака да се врати на Фејсбук

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Адвокатскиот тим на Доналд Трамп бара од Мета да му дозволи да се врати на Фејсбук. Профилот на Трамп беше блокиран од социјалната мрежа пред две години кога неговите поддржувачи упаднаа во Капитол.

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп преку своите адвокати побара веднаш да биде вратен на социјалната мрежа Фејсбук, каде што неговиот профил беше блокиран поради напад од неговите следбеници на Конгресот во јануари 2021 година. Тие испратија писмо до директорот на родителот компанијата Мета, Марк Цукерберг и други директори.
  Адвокатите на Трамп во писмото велат дека отстранувањето на Трамп од Фејсбук драматично ја искривило јавната дебата и претставува намерен напор на приватна компанија да го замолчи Трамп. Тие додаваат дека со секој ден кога Трамп не е на Фејсбук, се засилува несоодветното мешање во американскиот политички процес.

  Трамп не беше ни толку присутен на Фејсбук како што беше на Твитер, каде што неговиот профил исто така беше затворен поради нападот врз Конгресот од неговите поддржувачи.

  Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, би сакал да му се врати, но Трамп се уште не се одлучил за тоа, бидејќи сака да ја промовира сопствената социјална мрежа, Social Truth.

  Во писмото од адвокатите на Трамп не се споменува причината поради која му е забранет пристапот на Фејсбук, но се споменува фактот дека Маск го поканил на Твитер и затоа треба да биде поканет и на Фејсбук. Фејсбук минатиот ноември, кога Трамп најави нова претседателска кампања, објави дека нема намера да го врати на платформата бидејќи не го променил своето однесување.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img