1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Домашна работа наместо вежбање: Еве кои согоруваат најмногу калории!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Многу малку од нас можат да кажат дека уживаме во домашните работи – чистењето на бањата и кујната, перењето алишта и пеглањето тешко се дефиниција за забава. Но, можеби ќе се чувствувате мотивирани да ги завршите сите задачи што ги имате ако ви ги кажеме сите придобивки што можете да ги добиете од домашната работа.

Всушност, истражувањето на Wren Kitchens открива дека согоруваме повеќе од 50.000 калории секој месец, само извршувајќи ги домашните работи. што значи дека можете да согорувате до 1478 калории секој ден, пишува Good Housekeeping.

Чистење на подот
Wren Kitchens проценува дека трошиме 138 минути бришејќи подови секоја недела, согорувајќи 405 калории. Тоа е еквивалент на правење 340 чучњеви и во исто време продуктивност.
Вшмукување
Сите активности кои согоруваат најмногу калории се одлични за тонирање на мускулите на рацете и рамената. Правосмукалката е веднаш зад бришењето, бидејќи со 132 минути чистење на домот со правосмукалка согорувате 387 калории секоја недела.

Метењето подови е исто така одлично за фитнес, така што поминувањето време на бришење, чистење со правосмукалка и метење може да согорите над 1.000 калории секоја недела!

Растоварување работи од автомобилот
Подигнувањето торби од автомобилот е добро за фитнес, а можете да согорите повеќе од 300 калории секоја недела.

Заштеда на работи
Секогаш се движат работите низ куќата? Без разлика дали се работи за наоѓање нов дом за растение или за преместување мебел, несредувањето може да ви помогне да се вклопите за кратко време. Додека трчате нагоре и надолу по скалите, движејќи се наоколу, се проценува дека ќе согорите дури 240 калории дневно!

Перење облека
Перењето алишта може да биде долг и напорен процес. Кога ќе ја наполните машината за перење, ќе ја испразните, ќе ја испеглате облеката и ќе ја оставите, веројатно се чувствувате како да сте вежбале. Но, всушност тоа е. Со перење алишта, пеглање и фрлање алишта, секоја недела можете да согорите повеќе од 700 калории, пишува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img