12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Доли Партон, Еминем и Евритмикс влегуваат во рокенрол Куќата на славните

НАЈЧИТАНО

Кралицата на кантри музиката Доли Партон, раперот Еминем и дуото Еуритмикс и Карли Сајмон влегуваат во Куќата на славните на рокенролот, американскиот храм на рок и поп музиката.

Рокенрол Куќата на славните во средата објави номинација за 2022 година, во која се вклучени и британската музичка група Дуран Дуран, рок пејачот Пет Бенатар, пејачот и текстописец Лајонел Ричи.

Доли Партон (76) влегува во познатата институција во Кливленд, Охајо, иако во март изјави дека се повлекува од номинацијата затоа што не ја заслужува.

Сепак, храмот на рокенролот ја номинираше кантри кралицата за нејзината „кариера како пионерска композиторка“, за нејзиниот „впечатлив глас“, за нејзиниот „театрален гламур“, за нејзината „обожувана икона“ на Американците позната по нејзината хуманитарна работа.

Истакнати протагонисти на кантри музиката како Џони Кеш и Чет Аткинс веќе влегоа во Куќата на славните.

Церемонијата ќе се одржи на 5 ноември во Лос Анџелес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО