8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Доктор: Ненадејниот премин од лето во студена есен ја влоши состојбата на хроничните пациенти

НАЈЧИТАНО

Ургентниот центар на ВМА (ВМА) примени 490 пациенти за време на дежурната смена, од кои 75 отсто се во групата на хируршки клиники.

Иван Марјановиќ, главен дежурен хирург во ВМА, за РТС изјави дека се работи главно за пациенти со хронична состојба, кај кои болеста се влошила.

Според него, наглото преминување од топло лето во студена есен најмногу им пречи на хроничните пациенти, пред се на срцевите, белодробните и васкуларните.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО