9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Доктор: Еве зошто никогаш не треба да седите во влажен костим за капење

НАЈЧИТАНО

Осум милиони луѓе годишно одат на лекар поради симптоми на инфекција на уринарниот тракт. Инфекциите на уринарниот тракт се сметаат за втори најчести, а потоа и респираторните инфекции.

Најчесто зборуваме за инфекција на мочниот меур, циститис, кој е најчеста локализација, но местото на инфекција може да биде секој дел од уринарниот тракт.

Нашиот уринарен тракт се состои од 6 органи: Бубрези и уретери, кои се парни органи, мочен меур и уретра.

Инфекциите на уринарниот тракт се значително почести кај жените, а одговорот лежи во анатомијата на уринарниот тракт.

Женската уретра е 3-4 пати пократка од машката, а уретралниот отвор кај жените е многу поблиску до анусот, што им овозможува на бактериите кои вообичаено се наоѓаат во дебелото црево да минат од цревата, преку перинеумот, во уретрата и олово. до инфекција на уринарниот тракт.

Симптомите како што се често мокрење, болка при крајот на мокрењето и чувство на печење при мокрење секогаш треба да се пријават кај лекар.

Дијагнозата на инфекција на уринарниот тракт се поставува со анализа на урината. Само земање мостри често е камен на сопнување за многу пациенти.

При земање примерок од урина, треба да се внимава да се земе примерокот од првата утринска урина, средишниот тек, а самиот примерок не треба да стои на собна температура до анализата, туку во фрижидер. Температурата во просторијата го фаворизира развојот на бактерии во урината, па затоа самиот наод нема да биде репрезентативен.

Во летните месеци, инфекциите на уринарниот тракт стануваат се почести, а многумина се прашуваат дали мокриот костим за капење треба да се смени во сув?

Одговорот на д-р Катарина Бајац е дека токму тоа треба да се направи.

„Не е добро да се биде во влажен костим за капење повеќе часови, без разлика колку брзо се суши. Облекувањето на костимот за капење е одлична мерка за превенција од инфекции на уринарниот тракт, а покрај тоа треба да внесувате доволно количество течност, а не да го одложувате одењето во тоалет. Немојте да ги анализирате лабораториските резултати на урината, ниту сами да ја лекувате уринарната инфекција, единствен документ е лекувањето на инфекцијата од лекар, по можност уролог“, изјави докторката за Нова.рс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО