7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Докторите немаат дилема: Колку пати неделно да се капеме?

НАЈЧИТАНО

Чистотата е важна. Но, што ќе се случи ако претераме?

Нормалната кожа е кадифена, без акни, па дури и во боја

Просечната pH вредност на кожата е 5,5, што е добра средина за заштита од штетни микроорганизми и негативни влијанија од околината.

Киселиот заштитен слој ја штити кожата од инфекции, иритации, алергии и дехидрација.

Често, агресивните производи за нега го разградуваат овој заштитен слој, што резултира со чувство на чешање и кожата станува иритирана и сува.

На површината на кожата се појавуваат мали пукнатини, што овозможува навлегување на бактерии и алергени.

На имунолошкиот систем му е потребна одредена бактериска стимулација, вклучително и бактерии кои живеат на заштитниот слој на кожата. Ако ги отстраниме овие бактерии со пребрзо миење на телото, нарушувањето настанува затоа што телото нема способност доволно брзо да обезбеди доволно количество антитела.

Децата се особено чувствителни
Антибактериските сапуни можат да придонесат за овој процес бидејќи премногу агресивно ја убиваат природната бактериска заштита на нашата кожа.

Децата се особено чувствителни бидејќи нивната кожа сè уште нема природен кисел заштитен слој од pH 5,5. Затоа, некои педијатри и дерматолози не препорачуваат секојдневно капење на децата.

Колку често треба да се туширате?
Не постои единствен одговор, повеќето експерти ќе препорачаат едно туширање дневно. Има и такви кои мислат дека капењето два или три пати неделно е подобро за здравјето.

Многу зависи од природата на работата што ја работи. Некој поминува часови на сонце на поле и сигурно ќе мора да се капе почесто од некој што е под сенка поголемиот дел од времето.

Меѓутоа, луѓето кои имаат некоја форма на алергии или особено мрсна кожа може да размислат за почесто капење. Од друга страна, некои кожни заболувања може да бараат туширањето да се сведе на минимум.

Колку долго треба да трае капењето?
Има важна разлика помеѓу неколкуминутно туширање и получасовно капење. Експертите тврдат дека долготрајното изложување на топла вода и купки не е добро за кожата и косата.

Чистотата е услов за добро здравје, но не е неопходно да се трие секој дел од телото, освен ако не се тркаламе во калта, пишува Б92.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО