0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Доколку сте на диета, а сè повеќе ви е желба за брза храна, научниците имаат решение

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Доколку сте на диета и се обидувате да ослабете, можеби имате поголема желба за брза храна од кога било досега. Експертите велат дека има решение.

Во една студија спроведена од научници, беше откриено дека напорната физичка активност ја намалува желбата за масна и висококалорична храна додека се труди да постигне калориски дефицит.

Хормоналните промени кои се јавуваат при вежбање со висок интензитет имаат краткорочен ефект врз потиснувањето на апетитот
Истражувачите велат дека вежбањето може да им помогне на луѓето да се спротивстават на потребата да консумираат масна храна, особено ако се на диета некое време и нивната желба се зголемува од ден на ден.

Др. Браун, невронаучник од Државниот универзитет во Вашингтон, кој го водеше истражувањето, рече: „Ние секогаш на некој начин бараме магично апче, а вежбањето е најдоброто решение и има дополнителни придобивки“.

Овој најнов експеримент, објавен во списанието Obesity, требаше да го тестира феноменот наречен „инкубација на желба“. Претпоставена теорија е дека колку подолго некому нешто му се негира, толку повеќе копнее по тоа.

Др. Браун верува дека сега е неопходно да се тестира како различните нивоа на вежбање влијаат на овој тип на желба, како и да се утврди како физичката активност создава отпор кон желбите во нашиот мозок.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img