14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Доколку сакате убави и здрави заби, избегнувајте ги овие 5 намирници

НАЈЧИТАНО

Веројатно јадете многу работи секој ден што би можеле да и наштетат на вашата убава насмевка, а не сте ни свесни дека тоа само ќе предизвика создавање наслаги што може да доведе до сериозно оштетување на забната глеѓ, па дури и до кариес.

Првенствено, треба да избегнувате храна која содржи многу шеќер, што пак ќе предизвика развој на бактерии кои ќе се најдат во киселината во устата и ќе ја „напаѓаат“ забната глеѓ. И ќе предизвикаат кариес, а ако се следи статистиката тогаш сигурно знаете дека кариесот е хронична болест која ја напаѓа младата популација.

Најчестиот проблем со кој ќе се соочите ако имате расипување на забите е проблем со џвакање, забоболка… Ако навистина сакате шеќер и не внимавате што јадете и не ги четкате забите потоа, наслагите ќе станат само потрајни, а со текот на времето може да се развие проблем наречен гингивитис. Ова се намирниците што треба да ги избегнувате доколку сакате да го заштитите вашето здравје на забите.

1. Леб
Се вративте дома од работа и за да го задоволите гладот ​​набрзина, сигурно ќе посегнете по фрижидерот и ќе го намачкате омилениот џем врз лебот… Ништо необично, но сепак треба да застанете и да размислите дали треба да го повторите тоа. Додека го џвакате лебот, тој се претвора во гумена паста која ќе остане меѓу забите по оброкот, а токму тоа е почеток на процесот на создавање кариес. Експертите советуваат да јадете леб кој содржи цели зрна ако треба да ја задоволите вашата желба за јаглехидрати.

2. Газирани пијалоци
Дури и да кажат диетални, газираните пијалоци немаат никакви здравствени придобивки. Новите студии покажаа дека пиењето газирани пијалоци ќе го има истиот штетен ефект врз забите како кога се користат потешки опијати како што е кокаинот. Таквите пијалоци ќе предизвикаат таложење на наслаги и ослободување на штетни хемикалии.

3. Алкохол
Сите знаеме дека консумирањето алкохол може многу да влијае на здравјето на целиот организам како и на усната шуплина. Алкохолот ќе ја исуши устата, а кога ќе има недостаток на плунка, се загрозува целокупното здравје на усната шуплина бидејќи плунката ќе се погрижи да ги исчисти сите остатоци од храна што остануваат меѓу забите. Плунката е примарен фактор кој ни помага да се ослободиме од некои орални инфекции. Совет е да пиете што повеќе вода после алкохол.

4. Сладолед
Можеби мислите дека нема причина зошто треба да избегнувате да лижете сладолед кога всушност е вода? Според стручњаците, секогаш кога џвакаме нешто силно постои шанса да се оштети глеѓта и да се скрши забот. Можете да користите мраз ако треба да се оладите, но не треба да се каснува. Ако ви е многу топло, разладете се со ладна вода.

5. Кисели слатки
Иако зависноста од слатки лесно може да се развие, тие се штетни за здравјето на забите. Откако ќе јадете кисели бонбони, киселината што потоа се ослободува може да биде многу штетна за вашите заби. Примарната причина зошто треба да се избегнуваат е тоа што ќе се залепат за забите и ако не ги измиете веднаш ќе останат таму – а сите знаеме што прави шеќерот за здравјето на забите.

Проверете дали вашите заби се преосетливи или имаат кариес
Иако болката предизвикана од ладна или топла храна може да значи дека имате расипување на забите, сепак може да биде само фактот дека вашите заби се чувствителни. Преосетливост на забите (дентинална хиперсензитивност) се однесува на појава на остра, краткотрајна болка која се јавува поради температура, контакт, хемиски и слични дразби.

Кои се симптомите?
Луѓето кои страдаат од оваа состојба може да чувствуваат болка и непријатност како одговор на овие „предизвикувачи“;

– топла храна или пијалоци

– ладна храна или пијалоци

– ладен воздух

– слатка храна или пијалоци

– кисели пијалоци или намирници

– ладна вода

– миење заби

– испирање на усната шуплина со течност за плакнење

Симптомите можат да исчезнат толку брзо колку што се појавуваат, тие можат да бидат благи или тешки.

Што предизвикува чувствителност на забите?
Некои луѓе едноставно имаат почувствителни заби поради потенкиот емајл кој го штити забот од дразби и може да се оштети ако:

користете премногу тврди четки

страдаат од бруксизам – чкртање со заби во сон

често консумирате кисела храна и пијалоци

Понекогаш други состојби на телото може да предизвикаат чувствителност на забите. Една од нив е гастроезофагеална рефлуксна болест – ГЕРБ, што значи лачење на силна киселина од желудникот во усната шуплина, која може да ја уништи глеѓта. Повлекувањето на непцата ќе го остави забот изложен на надворешни влијанија и со тоа ќе го направи чувствителен.

Расипувањето на забите, скршените или исечканите заби, исто така, може да го остават дентинот (забната коска) изложен и незаштитен и да предизвикаат чувствителност. Доколку имате слични проблеми, контактирајте со стоматолог кој ќе утврди во што е проблемот и ќе ви препорача најдобра заштита и помош.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО