5.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Доколку ги чувствувате овие промени во стомакот, треба да ја проверите состојбата на црниот дроб

НАЈЧИТАНО

Понекогаш симптомите не изгледаат како голема работа, но тие можат да откријат состојба која бара третман.

Стомакот исто така може да открие многу за здравјето; болка, мачнина или грчеви може да бидат последица на лош оброк, гастритис, камења во жолчката… Но, еден симптом може да биде знак дека нешто не е во ред со црниот дроб.

Црниот дроб е вклучен во околу 500 функции на телото
Црниот дроб е најголемиот внатрешен орган во телото, клучен за варењето. Во црниот дроб, крвта од цревата се филтрира, хранливите материи апсорбирани од цревата се обработуваат и складираат, тие се создаваат и, доколку е потребно, се претвораат во енергија или други супстанции важни за градењето на ткивата. Во црниот дроб се отстрануваат токсичните материи од телото, се создаваат супстанции важни за нормално згрутчување на крвта, а црниот дроб е исто така многу важен за одржување на нормалните вредности на шеќерот во крвта. Органот можеби не е голем, но е вклучен во околу 500 витални функции на телото, пишува Ordinacija.hr.

Дигестивниот систем е поврзан со црниот дроб
Можеби мислите дека само желудникот и цревата се одговорни за варењето, но и црниот дроб тука игра голема улога. Нејзината најважна задача е да ги обработува хранливите материи и витамините апсорбирани во цревата. Со помош во апсорпцијата на хранливите материи и производството на хемикалии, црниот дроб ќе ги исфрли од телото штетните материи наталожени во него. Ова е токму една од функциите за кои црниот дроб се нарекува витален орган. Затоа, црниот дроб е исклучително важен орган и додека можете да живеете без дел од црниот дроб, не можете да живеете без целиот.

Заболување на црниот дроб може да доведе до стомачни проблеми
Туморите кои се формираат во внатрешноста на црниот дроб може да предизвикаат стомачни проблеми кога растат, а сите тумори кои се малигни и се шират на околните ткива или органи се исто така рак на црниот дроб. Туморот на црниот дроб може да лачи хормони кои можат да влијаат на други органи, објаснуваат експертите од Американското здружение за рак, а д-р Андреа Палка наведува дека овој процес понекогаш може да предизвика високо ниво на калциум во крвта. Бидејќи црниот дроб е блиску до желудникот, ракот на црниот дроб може да се манифестира како болен стомак со повраќање и гадење.

„Бидејќи гадењето е чест симптом на други состојби, сериозни и бенигни, лесно е да се поврзе со инфекција, проблеми со патувањето или труење со храна. Ако постојано се повторува и повраќање или кој било друг симптом на рак на црниот дроб се појави заедно со него, време е да се јавите кај вашиот лекар што е можно поскоро за да откриете која е причината“, додава докторот.

Некои од дополнителните симптоми на премногу калциум во крвта се конфузија, запек, болки во мускулите, жед…

Рак на црниот дроб често без рани симптоми
Болеста првично не предизвикува никакви симптоми, но со постепено зголемување на туморот, досадна болка под десниот ребро што се шири кон грбот и кон лопатката, чувство на слабост и малаксаност и необјасниво губење на телото. може да се појави тежина. Понекогаш самите пациенти чувствуваат нодуларна формација под десниот ребрен лак, што може да биде знак за присуство на тумор или зголемување на црниот дроб, а значителен број пациенти однапред знаат дека имаат хронично воспаление или цироза на црниот дроб.

Ракот на црниот дроб се јавува почесто кај мажите отколку кај жените и кај лица постари од 60 години. Факторите на ризик се кумулативни; на пример, кај лице кое консумира алкохол и има хронично вирусно воспаление на црниот дроб, ризикот се додава и на тој начин се зголемува.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО