3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Додик: Го почитувам Дејтон, нема да ги почитувам правилата на странските сили

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, истакна дека се труди да остане доследен на политиката што ја води – почитувајќи го Дејтонскиот договор – и да не се усогласува со очекувањата на странските сили, главно западните, кои значително ги обезвреднија владеењето на правото и демократијата.

„Ја претпочитам поддршката од народот, наместо западните бирократи кои ни ги наметнуваат своите правила. Ме прифатија како еден од ретките политичари кои го поддржаа Дејтонскиот договор и на тоа ја изградив мојата кариера. „Верував дека кога војната ќе заврши и ќе се потпише Дејтонскиот договор, можеме да ги исполниме нашите обврски, дека БиХ ќе стане уставна држава, а не ракета насочена истрелана од Вашингтон, Париз, Лондон или Брисел“, рече Додик во интервју за Француски Монд Дипломатик.

Членот на Претседателството истакна дека секогаш го брани зборот на Дејтонскиот договор, а не неговиот „дух“ наметнат од високите претставници, кои безусловно ги поддржуваат владите на Париз, Лондон и Вашингтон.

Тој потсети дека БиХ се состои од два ентитета и три конститутивни народи и рече дека високите претставници прават се за да ја укинат и да ја изградат БиХ без ентитети.

„Кога се спротивставувате на оваа централизирана волја, се претставувате како нарушувачки фактор. Проблемот со демократијата во БиХ доаѓа од Западот, кој бара лојалност, а не политички партнери. Ако сте во согласност со нивните очекувања, тогаш сте во ред. Послушната елита во БиХ, која зависи и живее по наредби од надвор, не сака да ги преземе своите одговорности и затоа БиХ не функционира“.

Западот, кој рече дека Југославија не може да функционира поради сложените меѓуетнички и верски односи – што беше една од причините за нејзиниот распад – сега би сакал да ја изгради БиХ на истите принципи. Емисари кои доаѓаат во БиХ, добро платени, затоа што доаѓаат во нестабилна област, пишуваат извештаи на барање на Париз, Лондон и другите престолнини, без обврска тука да ја платат сметката“. – истакна Додик.

Тој додаде дека западните амбасадори во БиХ се состануваат во петок за да одлучат што треба да направат избраните политички претставници. „Воведоа посебен облик на владеење, амбасадска демократија – секој петок попладне чекаме што е добро за нас, а никој не не прашува што е добро за нас. Оваа ситуација постои долги години и ништо не се смени“, рече Додик.

Тој посочи дека БиХ е неповратно поделено општество и ниту една хемија не може да го промени тоа. „Ние во Република Српска отсекогаш сме ја прифаќале БиХ како обврска, но сме ја прифатиле. „Од друга страна, не можеме да прифатиме БиХ да функционира спротивно на Уставот“, рече Додик.

На прашањето како ја гледа Република Српска во иднина, Додик рече дека таа може да остане во БиХ како што предвидува Дејтон, според Уставот, но не и во БиХ како што предвидува Западот, додавајќи дека ниту Србите ниту Хрватите нема да се согласат да живеат во таков потреба.

Тој изјави дека геополитичкиот контекст се менува на среден и на долг рок во корист на Република Српска. „Засега тоа не е така, бидејќи по губењето на позициите во Авганистан и на други места, САД се обидуваат да се држат до старите навики и да се обидат да ги наметнат своите правила во наша полза. Ние сме претставени како блиски до руските и кинеските интереси во регионот“. и кога Емануел Макрон потпишува договори со кинескиот претседател Си Џинпинг, не се зборува за кинеско влијание, но кога ќе направиме мала рута од сто милиони евра овде, тоа се смета за кинеско влијание“, рече тој.

Зборувајќи за соработката со Владимир Путин, Виктор Орбан и Реџеп Таип Ердоган, Додик рече дека на сите им го кажува истото – да се вратиме на Уставот на БиХ, да го примениме Уставот и се ќе биде во ред.

„Добро знам дека Ердоган на крајот секогаш ќе биде на страната на муслиманите. Но, разговарав со него затоа што во него гледам човек кој има желба да помогне да се зачува мирот во БиХ. Путин никогаш не ми кажа да се разделиме, тој ми рече да го почитувам меѓународното право и Дејтонскиот договор. Унгарија е многу заинтересирана за Балканот“. изјави Додик.

Тој посочи дека нема да се откаже од своите убедувања и дека нема да се откаже од својата политика – БиХ во согласност со Уставот и во тој контекст, зајакнување на надлежностите на Република Српска.

„Тоа не е спротивно на Уставот, напротив. Велат дека во опасност се реформите што беа донесени пред 15, 20 години. Да, вие тоа го нарекувате реформи, но за нас тоа е политичко насилство, бидејќи тогаш тие беа наметнати против наша волја. Ако не се разбираме, тогаш ајде да седнеме и да разговараме, но администрацијата на Брисел повеќе би сакала да го брани хаосот што го создаде отколку да сака да разговара“. – нагласи Додик.

Тој рече дека се обидува да биде рационален, но не може да прифати дека некој однадвор наметнува правила во БиХ и ги комплицира односите.

Додик изјави дека ќе победи на следните избори во БиХ, а во тоа ќе му помогне неправедниот однос на европските земји.

Да потсетиме, Велика Британија пред два дена воведе санкции за Милорад Додик, а претходно истото го направија и САД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img