2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Додик ги нарече украинските бранители „вооружена банда“

НАЈЧИТАНО

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, денес ги нарече украинските бранители „вооружена банда“, користејќи ја реториката што ја користеше рускиот претседател Владимир Путин кога ги објаснуваше своите мотиви за нападот врз соседната земја.

Во изјавата за медиумите на Република Српска, Додик всушност налутено ја коментираше изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон, кој во вторникот рече дека руските напади врз украинските градови го потсетиле на гранатирањето на Сараево за време на опсадата 1992-1995 година.

„Ме потсетува, ако се сеќавате, на српското гранатирање на пазарот во Сараево, гранатирањето на невини луѓе во Босна. Добив впечаток дека ова е намерно злосторство извршено врз цивилното население“, изјави британскиот премиер за новинарите за време на посетата на Естонија, коментирајќи го руското гранатирање на центарот на украинскиот Харков.

Додик одговори еден ден подоцна велејќи дека, потсетувајќи на настаните во Сараево за време на војната во БиХ, Џонсон бил во право „ако мислел на вооружени банди како оние што денес шетаат низ Киев, што може да се види на социјалните мрежи“.

Додик го игнорираше фактот дека повеќе од 11.000 негови жители загинаа за време на трииполгодишната опсада на Сараево, велејќи дека Додик е „голем логор за Србите“.

„Не знам како британскиот премиер не се сети на Република Српска и Србија, кои со месеци ги бомбардираа без никаква правна основа и без никаква причина“, рече Додик.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО