14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Додека 1.000 пожарникари се борат со големиот пожар близу Бордо, Макрон вози џет-ски, скутер и кану негде помеѓу Азурниот брег и Шпанија

НАЈЧИТАНО

Додека 1.000 пожарникари се борат со големиот пожар близу Бордо кој веќе лапна над 7.000 хектари шума, францускиот претседател Емануел Макрон вози џет-ски, скутер и кану негде помеѓу Азурниот брег и Шпанија. Додека неговите претходници Де Гол, Ширак  или Саркози сакале да се повлечат во своите апартмани, Макрон е многу активен на својот августовски одмор, пишува Tајмс.

 

 

Во вторникот Макрон помина дел од утрото на својот џет ски, за да разговара со Борис Џонсон за војната во Украина попладне. Францускиот претседател и поранешниот британски премиер го потврдија своето „пријателство“ и солидарност со Украина.

Портпаролите на Зелените за европска екологија (ЕЕЛВ) ја искористија приликата да нападнат со многу вербално насилство против францускиот претседател.

 

 

– Летното однесување на Макрон е едноставно „криминално“. Тој не разбира ништо за глобалното затоплување“. Кога Франција е во пламен, кога планетата е во војна, Макрон е „раскинат“ со џет ски, потврдувајќи дека не разбира ништо или дека го интересира што се случува – коментира Сандрин Русо, портпаролка на француските екологисти.

Од Елисејската палата не одговорија директно на обвинувањата, но ветија борба со климатските промени:

„Овој втор претседателски мандат ќе биде „еколошки“. Одбраната на нашите шуми, борбата против емисиите на гас и глобалното затоплување се стратешките приоритети на Франција“, велат од Палатата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО