Додека луѓето умираат, богатите Украинци се забавуваат во луксузен ски-центар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинската елита деновиве добро се забавува во монденскиот француски зимски центар Куршевел. Украинските „мигранти“ се забавуваа во првите денови од 2023 година.

На каналот Телеграм и Твитер се појавија фотографии и видеа од млади Украинци кои пијат алкохол од кристални чаши и шишиња, пеат, веат украинско знаме и добро се забавуваат. Како да успеаја да заборават дека нивните сограѓани ги водат најтешките битки против Владимир Путин и неговата руска војска на украинска територија.

Странските медиуми пишуваат дека тие зимуваат во ова едно од најскапите одморалишта, а цените се доста високи. Така, организацијата на надворешно јадење и пијалаци со музика и веење знаме таму би чинела 20 илјади евра.

– Денеска околу три часот попладне во луксузен ресторан во Куршевел, цела голема маса била зафатена од луѓе кои зборуваат украински јазик. Нарачале шест кристални шишиња луксузен шампањ, а имале и украинско знаме и песна која повикува на смрт. И вчера беа објавени слични снимки, но јас мислев дека е монтажа. Но, тоа не беше. Денеска се уверив во тоа. Јас сум шокиран. Не знам какви Украинци се, можеби некој ќе ги препознае нив или нивните деца во луксузни бунди. Многу од нив се воено способни, па ми се чини дека тие и украинските власти ќе имаат за што да разговараат – пишува еден извор кој случајно се нашол на местото на настанот.

Многумина ги обвинуваат за ваквото однесување додека нивните сонародници трпат најтешки услови и седат во страв, без струја и парно во Украина, чекајќи нови напади, но и дека истото го правеле и во текот на летото кога во бројни одморалишта во Европа може да се забележат луксузни возила со украински таблички.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img