4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Доаѓа пеколен феномен и нов рекорд: Знаеме какво лето не очекува оваа година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Враќањето на климатскиот феномен Ел Нињо оваа година ќе предизвика глобалните температури да се покачат „надвор од границите“ и да доведе до невидени топлотни бранови, предупредуваат научниците.

Првите прогнози сугерираат дека Ел Нињо ќе се врати подоцна во 2023 година, што ќе ги влоши екстремните временски настани ширум светот и многу е веројатно дека светот ќе надмине 1,5 степени Целзиусови затоплување. Најтоплата година досега, 2016 година, беше поттикната од големиот Ел Нињо, пишува Гардијан.

Тој е дел од природната осцилација предизвикана од температурата на океанот и тихоокеанските ветрови, кои наизменично се менуваат помеѓу Ел Нињо, неговиот постуден колега Ла Ниња и неутралните услови. Во изминатите три години е забележана необична серија на настани Ла Ниња, кои се повторуваат.

Оваа година веќе се предвидува дека ќе биде потопла од 2022 година, која глобалните податоци ја рангираат како петта или шеста најтопла година досега. Но, Ел Нињо се појавува за време на зимата на северната хемисфера и потребни се неколку месеци за да се почувствува неговиот ефект на затоплување, што значи дека 2024 година е поверојатно да постави нов глобален температурен рекорд.

Гасовите со ефект на стаклена градина што се испуштаат од човечките активности ја зголемија просечната глобална температура за околу 1,2 Целзиусови степени до денес. на луѓе.

„Многу е веројатно дека следниот голем Ел Нињо би можел да нè однесе над 1,5 степени Целзиусови“, рече професорот Адам Скајф, шеф на долгорочното прогнозирање во Метеоролошката канцеларија на Обединетото Кралство. „Веројатноста првата година да биде на 1,5 степени Целзиусови во следните пет години сега е околу 50:50.

„Знаеме дека под климатските промени ефектите од феноменот Ел Нињо ќе станат посилни, а тоа треба да го додадете и на ефектите од самите климатски промени, кои постојано растат“, рече тој. „Ако ги споите овие две работи, веројатно ќе видиме невидени топлотни бранови за време на следниот Ел Нињо.

Најтоплата година во историјата
Флуктуирачките влијанија на циклусот Ел Нињо-Ла Ниња може да се видат во многу региони во светот, рече Скајф. „Науката сега може да ни каже кога овие работи ќе се случат месеци однапред. Така што навистина треба да го искористиме и да бидеме поподготвени, од подготвеноста на итните служби до какви култури да засадиме“.

Професорот Џејмс Хансен од Универзитетот Колумбија во Њујорк и неговите колеги неодамна изјавија: „Споредуваме дека 2024 година веројатно ќе биде најтоплата година досега. Тешко дека сегашната Ла Ниња ќе продолжи четврта година. Дури и мало отчукување на Ел Нињо треба да биде доволно за рекордна глобална температура“. Намалувањето на загадувањето на воздухот во Кина, кое го блокира сонцето, исто така го зголемува затоплувањето, рече тој.

Иако Ел Нињо ќе ги зголеми екстремните временски услови, научниците дебатираа за степенот на влошување. „Кога ќе пристигне Ел Нињо, екстремните временски услови кои ја погодија нашата планета во 2021 и 2022 година ќе станат безначајни“, вели професорот Бил МекГваер од Универзитетот во Лондон.

„Корелацијата помеѓу екстремните временски услови и глобалната просечна температура не е толку силна, но термодинамичките ефекти на климатските промени ќе ги направат аномалиите што ги добиваме од годината на Ел Нињо уште поекстремни“, вели професорот Тим ​​Палмер од Универзитетот во Оксфорд.

Резултатите од климатското моделирање објавени од Австралиското биро за метеорологија на почетокот на јануари покажуваат дека земјата би можела да премине од три години натпросечни врнежи до еден од најтоплите и најсуви периоди на Ел Нињо досега, зголемувајќи го ризикот од силни топлотни бранови, суши и пожари. . Во декември, американската Национална океанска и атмосферска администрација ги стави шансите за формирање на Ел Нињо до август и октомври на 66%.

Ќе се почувствува и во Европа
Сè уште не беше јасен степенот на веројатниот Ел Нињо. „Многу модели на сезонски прогнози сугерираат доаѓање на умерени услови на Ел Нињо од летото 2023 година“, рече професорот Енди Тарнер од Универзитетот во Ридинг. Сликата ќе биде многу појасна до јуни, додаваат научниците.

Феноменот Ел Нињо-Ла Ниња е најголемата причина за временските разлики од година во година во многу региони. Во годините на Ла Ниња, трговските ветрови на Пацификот од исток кон запад се посилни, туркајќи ги топлите површински води на запад и влечејќи подлабока, постудена вода на исток. Настаните на Ел Нињо се случуваат кога трговските ветрови слабеат, дозволувајќи им на топлите води да се шират назад кон исток, задушувајќи ги постудените води и предизвикувајќи зголемување на глобалните температури.

Земјите кои се граничат со западниот Пацифик, вклучувајќи ги Индонезија и Австралија, доживуваат потопли и суви услови. „Типично имате многу суши, многу шумски пожари“, рече Скаифе, иако Кина може да претрпи поплави во басенот Јангце по големиот Ел Нињос.

Индиските монсуни и дождови во јужна Африка, исто така, можат да бидат потиснати. Други региони, како што се Источна Африка и Југот на САД, кои претрпеа неодамнешни суши, може да добијат повеќе дожд и поплави. Во Јужна Америка, јужните региони се повлажни, но Амазон, кој веќе се приближува до опасната точка на превртување, е посува.

„Ефектите на Ел Нињо може да се почувствуваат дури до средните географски широчини на северната хемисфера, со можност за повлажни услови во Шпанија од летото наваму и посуви услови на источниот брег на САД следната зима и пролет“, рече Тарнер.

Палмер рече дека најголемото неодговорено прашање е дали климатските промени фаворизираат повеќе настани на Ел Нињо или Ла Ниња. „Ова е од клучно значење за земјите кои бараат долгорочна адаптација и ќе имаат потреба од климатски модели со многу повисока резолуција. Ова може да се постигне само со поголеми компјутери“, рече тој.

Палмер и неговите колеги повикаа на формирање на меѓународен центар за климатско моделирање вреден милијарда долари, сличен на Големиот хадронски судирач, кој ќе им овозможи на меѓународните физичари на честички да го прават заедно она што ниту една нација не може да го направи сама.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img