23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Доаѓаат нови категории за наградата Греми, меѓу кои и музика за видео игри

НАЈЧИТАНО

Наградите Греми во 2023 година ќе донесат нови признанија, вклучително и наградата за најдобра музичка позадина за видео игра и текстописец на годината, објави во четвртокот Академијата за рекордна уметност и наука.

Во најважната промена, наградата Текстописец на годината нема да биде отворена за изведувачи, туку ќе се фокусира на текстописци, кои често добиваат малку признанија за нивниот придонес и со години лобираа за ваква адаптација на престижната музичка награда.

Уметниците, исто така, ќе можат да ги поднесат своите дела за најдобра алтернативна музичка изведба, најдобра изведба на Американа и Најдобар говорен поетски албум, поле што сега ќе биде одвоено од категоријата аудио книги.

Академијата, исто така, ќе додели специјална награда за заслуги, избрана од комисијата, за најдобра песна за општествени промени, која ќе се обиде да ги нагласи песните „кои се однесуваат на актуелните општествени прашања и промовираат разбирање, градење мир и емпатија“.

Промените дојдоа по неколку години прегледување на категориите за Греми, како одговор на критиките на академијата дека изборот на награди не беше вклучен и не ја одразува еволуцијата во музичката индустрија.

„Толку сме возбудени што можеме да им оддадеме почит на овие разновидни заедници на музички творци преку нововоспоставените награди и промени и да продолжиме да негуваме средина што поттикнува промени, напредок и соработка“, рече Харви Мејсон Џуниор, извршен директор на академијата. во соопштение.

Во 2020 година, институцијата со седиште во Лос Анџелес направи голем број промени во имињата на категориите, вклучително и промена на контроверзната „урбана современа“ во „прогресивна R&B“.

Потегот дојде во услови на зголемена загриженост во музичката индустрија дека „урбано“ е премногу општ термин за да ги опфати жанровите, вклучително и хип-хопот и R&B, кои почна да ги прифаќа, како и непочитување на иновациите на црните музичари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО