14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Доаѓаат бури и невреме: каде е опасноста од град?

НАЈЧИТАНО

Попладне и во вечерните часови од север ќе има локални врнежи од дожд и невреме, кое ќе продолжи и во ноќта. Во Корушка, Штаерска, Долењска и делумно во централна Словенија можна е локална бура со обилни врнежи од дожд, силно невреме и град, објави веб-страницата Neurje.si.

Повторно се соочуваме со разновидни временски настани. Во доцните попладневни и вечерни часови внатре ќе има посилно невреме кое ќе продолжи во текот на ноќта. Невремето ќе ја надмине нашата земја од Австрија, а потоа ќе се движи кон Хрватска.

Веројатноста за невреме со обилни врнежи ќе има главно во Корушка, Штаерска, Долењска и делумно во централна Словенија, објави веб-страницата Neurje.si. Не е исклучен погуст град, особено во Штаерска, Долењска или централна Словенија. Агенцијата за животна средина и просторно планирање (Арсо) предупредува дека поради врнежите ќе се зголемат водотеците на реките во северна Словенија, а кон вечер и ноќе и на други места во Словенија.

Во сабота речните текови повторно ќе почнат да опаѓаат, се наведува на веб-страницата на Агенцијата за животна средина на Република Словенија. Во текот на денот денеска ќе биде сончево со највисоки температури од 24 до 30 Целзиусови степени. Во петок во одредени делови од земјава првично ќе биде претежно облачно, во низините магливо, а потоа ќе почне да се разведрува. Во Приморска претпладне ќе вее слаба бора. Попладне може да има уште врнежи од дожд или грмежи.

Невремето со град беснееше во Словенија минатата недела и предизвика прилично голема штета. Најлошо беше во општина Рогатец, каде беше оштетено и училиштето, околу 200 автомобили и неколку покриви.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО