22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Дијалогот е можен и покрај разните интерпретации

НАЈЧИТАНО

Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите Нации отпатува за Москва за да се види со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров и оттаму да побара крај на војната и на страдањата на луѓето во Украина. Тој е во засилена мисија на ОН и меѓу другото ќе разговара за хуманитарните коридори и за евакуацијата на цивилите.

– Иако ситуацијата во Украина е „комплексна“ и постојат „различни интерпретации за она што се случува таму“, дијалогот е можен – изјави Гутереш.

Лавров на Гутереш му се пожали дека на Западот постоеле тенденции за создавање монополарен свет, на што Гутереш одговори дека тој е докажан приврзаник на мултиполарниот свет.

Ова е прва посета на Гутереш на Москва по почетокот на руската окупација на Украина. По разговорите со Лавров, генералниот секретар на ОН треба да има средба и со рускиот претседател Владимир Путин, а потоа и посета на Киев.

– (Средбите) во овој редослед немаат ниту праведност ниту логика – изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за најавената посета на Гутереш.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО