26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Директор на Управата за борба против дрога: Наркотиците не поскапуваат поради кризата

НАЈЧИТАНО

Според сите показатели, цената на лековите во Србија е во исти рамки, нема драстична промена поради пандемијата и економската криза, изјави директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за борба против дрогата, Милан Пекиќ.

На отворањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден за борба против злоупотреба и шверц на дрога, тој рече дека Србија се уште е на централнобалканската рута на шверц на дрога од Азија и Албанија и се уште кон Европа, но сепак е транзитна земја. се повеќе се заобиколува.

МВР исклучително добро си ја врши работата, „отстранува“ огромни количества наркотици од улиците. Најчесто се запленува марихуана, помалку хероин, но зголемен е кокаинот и синтетичките дроги, посочи Пекиќ.

Тој посочи дека поради војната во Сирија и започнувањето на мигрантската криза, пандемијата, конфликтот во Украина, енергетската и прехранбената криза, многу влади ќе го запостават проблемот со дрогата.

Пекиќ, исто така, изјави дека во извештајот на ОН се наведува дека проблемот со дрогата останал ист, а проблемот со злоупотребата на дрога дури е зголемен во пандемијата, дека употребата на марихуана како најчест вид дрога е зголемена за 18% во последните 10 години, кокаин за 22% и синтетички дроги 50 проценти.

Борбата со дрогата не е само на една институција, за тоа треба да придонесат сите од семејството до Владата“, заклучи Пекиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО