5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Директор на болницата „Свети Сава“: Се повеќе млади добиваат мозочни удари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Директорката на Специјалната болница „Свети Сава“ Марјана Вукиќевиќ изјави дека се повеќе млади добиваат мозочни удари и додаде дека најмладиот пациент на установата има 23 години.

„Тој млад човек имаше мозочен удар по несреќата и немаше придружни болести, што е главно причина за мозочен удар, а младите често не лекуваат, на пример, дијабетес во раните фази“, изјави Вукиќевиќ за РТС.

Таа рече и дека времето влијае на појавата на мозочен удар, бидејќи со нагло заладување крвните садови се стеснуваат и доаѓа до скок на крвниот притисок, што е еден од факторите на ризик за мозочен удар.

Таа додаде дека два одделенија во таа болница се во системот за ковид и дека моментално има 15 пациенти со лесна клиничка слика.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РЕЗУЛТАТИ ОД ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ЕДНОКРАТНА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА СЕМЕЈСТВО КОЕ ИМА ДЕТЕ СО ТЕШКА ПОПРЕЧЕНОСТ

РЕЗУЛТАТИ од Јавниот повик за доделување на еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со тешка попреченост во училишна возраст број 09-202/2 од 09.01.2023...

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...
spot_img
spot_img
spot_img