28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Директорот на КБЦ открива каде се најзабележливи последиците од Ковид во организмот

НАЈЧИТАНО

Директорката на Клиничкиот болнички центар (КБЦ) „Бежанијска коса“, Марија Здравковиќ изјави дека последиците од КОВИД кај пациентите кои заболеле од оваа болест се најзабележливи во кардиоваскуларниот и респираторниот систем.

„Намален капацитет за дишење, разни промени од опструктивно-рестриктивен тип, потоа фокален миокардитис кој во пракса се рефлектира со аритмии. Најчесто тие аритмии не се толку опасни, но има и такви кои се опасни по живот“, изјави Здравковиќ за Српската радио-телевизија.

Директорот на КБЦ додаде дека не е правило пациентите кои имале потешка клиничка слика да имаат потешки последици од КОВИД, но посочи дека кај оние кои имале хронично заболување таа е забрзана и влошена за време на Ковид.

„Го гледаме секој ден, или понапредна фаза, или срцева слабост, која е изобилна по ковид, или напредна коронарна срцева болест, напредна бубрежна инсуфициенција. Пациентите со белите дробови навистина имаат посериозни компликации“, рече таа.

Здравковиќ објасни и дека најдобро закрепнуваат луѓето кои биле во добра физичка кондиција пред Ковида и дека од почетокот на пандемијата во КБЦ „Бежанијска коса“ се лекуваат над 61.000 пациенти со коронавирус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО