7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Динвиди му го украде шоуто на Лук, не без Кариа, пораз за Леброн

НАЈЧИТАНО

Динвиди го украде шоуто на Лукин, не оди без Кари, поразот за Далас Маверикс го победи Бруклин Нетс со 113:111. Дуелот во Њујорк го реши Спенсер Динвиди со удар со звукот на сирената, но во остатокот од времето целосно доминираше словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ.

Најдобриот играч на Мевс приреди исклучителна партија и го предводеше својот тим до славје со 37 поени (14/26 од игра, 5/12 за три), девет скока и асистенции. Го следеше споменатиот Спенсер Динвиди со 22 поени и четири скока.

Кај Нетси Кевин Дурент постигна 23 поени (8/20 од игра), 10 асистенции и шест украдени топки. Словенецот Горан Драгиќ постигна 21 поен и четири асистенции.

Актуелниот шампион Милвоки Бакс го совлада Сакраменто во Калифорнија со 135:126, со 36 поени и 10 скока на Јанис Адетокунба и 32 поени, осум скока и асистенција на Крис Мидлтон. Кај „кралевите“ Домантас Сабонис постигна 22 поени и седум асистенции.

Бостон Селтикс на гости го совлада Голден Стејт Вориорс со убедливи 110:88. Повторно најдобро беше дуото Џејсон Тејтум – Џејлен Браун. Првиот имаше 26 поени и 12 скока, а вториот 26 поени и седум скока.

Во отсуство на Стеф Кари, Џордан Пул го одигра најдобриот меч кај Вориорс со 29 поени, додека Клеј Томпсон имаше 18. На овој меч не настапи српскиот кошаркар Немања Бјелица.

Минесота на свој паркет ги совлада Лос Анџелес Лејкерс со 124:104 и ја продолжи борбата за директен влез во плеј-офот. „Волците“ се седми на Западот со 41-30, со два порази повеќе од шестопласираниот Денвер. Језерџиите се на деветтата позиција со 29-40.

Карл-Ентони Таунс ги предводеше Волвс до триумф со 30 поени и осум скока, а уште еден одличен меч одигра Ентони Едвардс со 27 поени, шест скока и четири асистенции. Кај Лејкерси најефикасен беше Леброн Џејмс со 19 поени и пет скока.

Феникс Санс со ново славје го потврдија статусот на најдобар тим во лигата. Санс ги „пржеа“ Хјустон Рокетс во Тексас 129: 112, со 36 поени на Девин Букер, 26 на Микел Бриџис и 23 и 11 скока на Диандре Итон. Кај Рокет, Џејлен Грин имаше 22, а Кевин Портер 21.

Филаделфија го собори Кливленд со 118:114 на страна. Џоел Ембид доминираше со 35 поени, 17 скока и пет асистенции, додека Тајрис Макси постигна 25 поени.

Кај Кавс, Дариус Герланд имаше 22 и седум асистенции.

На другите натпревари: Јута – Чикаго 125: 110 (Мичел 37п, 5ас – Лавина 33п, 5ас, Вучевиќ 10п, 11рб), Клиперс – Репторс 100: 103 (Џексон 23п, 9с. – Њу Јорк 21, 9с), -21,2рб, Сијакам : 98 (Берет 31п – Харт 17п).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО