7.9 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Димитров вели дека ЕУ ја наградува Бугарија за ветото

НАЈЧИТАНО

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за „Н1“ вели дека францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија е опасен преседан и отвора можност Софија да го блокира и уценува Скопје во текот на целиот преговарачки процес.

Според Димитров, Париз дозволил билатералните прашања со Бугарија да влезат во преговарачка рамка, а спорот со Софија се однесува на македонскиот јазик, идентитет и историја.

– Мислам дека тоа само не оддалечува од она што треба да биде процесот – демократски и економски реформи, копенхашки критериуми. Ова што го имаме е ќорсокак – изјавил Димитров.
Според него, Европската унија треба да се убеди да го промени процесот што не функционира, бидејќи таквиот процес на проширување не носи резултати, односно не ги наградува земјите што одат напред, не ги казнува земјите што одат назад и дозволува една членка на ЕУ да се „изживува“ над земја кандидат.

Тој рече дека е неопходно да се „ресетира“ политиката кон Софија и дека ЕУ треба да казнува наместо, како што истакнал, да ја награди Бугарија за ветото.

Димитров го опиша процесот на приклучување на регионалните земји, велејќи дека сите на Балканот седат во еден автобус, а сите се трудат да седат што е можно поблиску до возачот.

– Но, проблемот е што автобусот не се движи – рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО