13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Дизелот оваа недела ќе се продава по стара цена

НАЈЧИТАНО

Ново зголемување на цените на горивата од полноќ Бензините ќе се продаваат по цена повисока за 50 дени, а дизелот останува со непроменета цена една седмица. Вака одлучија регулаторите денеска.

Според одлуката на регулаторната комисија за енергетика, од полноќ цената на „еуросупер БС-95“ ќе биде 82,5 денари за литар, а на  „еуросупер БС-98“ ќе биде 84,5 денари за литар.

Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по дена од 73,5 денари за литар, а цената на дизелот останува 74 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се зголемува за 0,430 денар/килограм и сега ќе изнесува 46,921 ден/кг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО