22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Деца на народот на Путин: Учат на Запад, имаат станови во Париз и Лондон

НАЈЧИТАНО

Светот на децата на руските највисоки функционери се состои од приватни авиони, луксузни апартмани во Париз, скијање во Австрија и школување на елитните универзитети во Лондон и Њујорк. Нивните родители поседуваат недвижен имот во најексклузивните области на европските метрополи. Нивните профили на социјалните мрежи се преполни со слики од дизајнерски фустани и луксузни прослави. Додека родителите остро го критикуваат Западот, нивните деца растат токму во овие земји.

„Тоа е крајно лицемерно. Може да се каже дека тие можеби не гледаат контрадикторност бидејќи веруваат дека постои одредена конкуренција меѓу САД и Русија. Но, зошто тогаш да се образуваат децата на Запад? Зошто има замоци и вили таму? изјави рускиот експерт за политика Даниел Трејсман од Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес.

Минатиот месец, самиот руски претседател Владимир Путин ги осуди Русите кои се наклонети кон Западот, обвинувајќи ги дека мислат дека припаѓаат на „виша раса“ и сакаат да ја уништат Русија заедно со Западот.

„Рускиот народ секогаш ќе може да ги разликува вистинските патриоти од никаквеци и предавници и да ги плука како комарец кој случајно им влетал во уста“, рече тогаш Путин.

Семејството на портпаролот на Путин

Едно од семејствата кои го персонифицираат таквото „лицемерие“ е она на портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, кој често расфрла со остри критики од Западот, пишува Си-Ен-Ен.

Интересно е тоа што САД неодамна воведоа санкции за Песков, неговата сопруга и двете возрасни деца, велејќи дека семејството живеело „луксузен начин на живот кој не е во согласност со официјалните приходи на Песков и најверојатно произлегува од незаконското богатство поради неговата политичка поврзаност со Путин“.

Најмалку две од неговите деца се школувале и израснале во Западна Европа пред да се вратат во Москва како возрасни. Песков бил виден со дизајнерски часовник од 600.000 долари, а за време на меден месец изнајмил јахта која чини околу 430.000 долари неделно.

Клептократија: владеење на крадците
Според истрагата на Антикорупциската фондација, основана од затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални, сегашната сопруга, поранешната сопруга и децата на Песков поседуваат луксузни возила и домови ширум светот вредни милиони долари.

Експертите велат дека судирот меѓу богатството на семејството на Путин и нивната реторика може да се објасни со еден збор – клептократија.

„Клептократијата е владеење на крадците“, вели политикологот Џоди Витори од Универзитетот Џорџтаун. Трејсман се согласува.

„Тие сакаат да живеат на Запад бидејќи тие се најбогатите земји во светот, големи центри на културата. Покрај тоа, западните земји имаат многу побезбеден правен систем од Русија. Така, ако инвестираат многу од своите пари на Запад, ќе се чувствуваат побезбедни“, рече Трејсман.

„Лов на вештерки“
24-годишната ќерка на Песков од неговиот втор брак, Елизавета Пескова, дури во една прилика изјави дека „се чувствува подобро во европска средина“ и му порача на рускиот образовен систем дека тоа е пекол.

Таа неодамна на Инстаграм го објави слоганот „не на војната“, со кој Русите се противат на војната во Украина. Нејзината објава беше споделена од руската телевизија Рајн, но беше отстранета многу брзо. Како дете, Пескова присуствуваше на училиштето Ecole des Roches, кое се наоѓа недалеку од Париз. Годишната школарина за таа образовна институција е околу една четвртина од платата на таткото, а воннаставните активности вклучуваат часови по авијација.

Потоа завршила стажирање во Луј Витон и дипломирала маркетинг од француско бизнис училиште. Според Антикорупциската фондација, Пескова и нејзината мајка во 2016 година купиле стан во близина на Ајфеловата кула од 180 метри квадратни, кој вреди речиси 2 милиони долари.

Пескова рече дека санкциите се „целосно нечесни и неосновани“ и дека е „вознемирена бидејќи повеќе не може да патува“. Таа за Телеграма напиша дека е горда што е Русинка и дека не е нормално да се санкционираат децата на политичарите.

„Нема фер судење за време на таков лов на вештерки и бесна омраза кон се што е руско“, додаде Пескова.

Николај Чолс, најстариот син на Песков, израснал во Англија, патувал низ светот со приватни авиони, поседува врвни недвижнини во Москва и флота од луксузни возила, според Фондацијата.

Семејството на министерот за надворешни работи

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, кој повика на „постзападен“ светски поредок во 2017 година, ја испрати својата ќерка на престижни универзитети во Лондон и Њујорк. Ќерката на неговата наводна девојка, Полина Ковалева, објави нејзини слики од јахта, од австриски ски-центар и вила на плажа.

Ковалев поседува стан во една од најскапите населби во Лондон, вреден 5,8 милиони долари. Антикорупциската фондација откри дека Ковалева купила стан во Кенсингтон кога имала 21 година.

Ќерката на Лавров, Екатерина Винокурова (39) присуствуваше на Универзитетот Колумбија во Њујорк, каде што живееше 17 години пред да дипломира на Лондонската школа за економија. Обединетото Кралство неодамна ги санкционираше Ковалев и Винокуров.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО