0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Детали во спалната соба кои можат да го нарушат квалитетот на сонот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Спиењето е еден од најважните процеси, кој ни овозможува да се „рестартираме“ и да имаме доволно сила за нов ден. Затоа квалитетот на сонот е од големо значење.

Многу фактори влијаат на сонот, од перницата на која спиеме, до мирисот што го чувствуваме, пишува zadovoljna.rs. Кои фактори негативно ќе влијаат на нашиот сон?Перниците треба да се менуваат еднаш годишно и пол. Перниците со мемори пена траат подолго, до три години. Но, ако користите перница стара пет или шест години, големи се шансите вашето тело да не добива доволно поддршка и да не е удобно.

За да проверите дали треба да ја замените перницата, извадете ја навлаката за перница и погледнете внимателно. Дали има дамка од пот? Дали е искинато? Дали мириса лошо? Перниците собираат мртви клетки од кожата, мувла, крлежи и габи.

Со текот на времето, до половина од тежината на перницата може да содржи такви несакани компоненти и може да предизвика алергии кои ќе го нарушат вашиот сон.

Мириса
Постојат мириси кои го релаксираат нервниот систем и ни помагаат да заспиеме. Но, ако има премногу мирис, ефектот може да биде спротивен.

Не користете премногу мириси и менувајте ги кога ќе се изморите од нив.

Несоодветен душек
Дури и вашата омилена положба за спиење е важна. На пример, ако претпочитате да спиете на страна, подобро е да изберете душек од мемори пена за да го намалите оптоварувањето на точките на притисок – рамената и колковите.

А за оние кои спијат на грб, подобро е да спијат на поцврсти душеци, за да биде исправен кичмата. Истото важи и за луѓето кои спијат на стомак.

Постелнина од лош материјал
Се верува дека памукот е добар материјал за постелнина, бидејќи е чист и природен. Но, тоа не е најдобриот избор за спиење.

Памукот активно ја апсорбира потта од косата и кожата, што значи дека мора почесто да се мие. Дополнително, потребно е долго време да се исуши, па ако ви е жешко додека спиете, постелнината ќе ја впие потта и ќе стане влажна.

Добра алтернатива е свилената постелнина. Има добра топлинска спроводливост, што значи дека е топло во зима, а ладно во лето. Не предизвикува алергиски реакции и е отпорен на грини. Добро делува и на кожата и косата.

Многу растенија
Премногу растенија во спалната соба исто така може да имаат негативни последици. Од една страна, тие произведуваат кислород и апсорбираат CO2. Но, од друга страна, на нив се акумулира прашина, која може негативно да влијае на дишењето. Исто така, некои растенија исто така можат да додадат CO2 во воздухот наместо да го апсорбираат.

Не ги отстранувајте целосно растенијата, туку бидете повнимателни при изборот на нив. Сукулентите се добра опција за спалната соба, бидејќи навечер апсорбираат CO2.

Неред
Купишта облека на подот и столовите и општата неред може да предизвикаат иритација и стрес и да го нарушат квалитетот на вашиот сон. Затоа, подобро е да ја одржувате вашата спална соба чиста.

Често можете да чувате кутии со работи кои не ви се потребни под креветот за да не можете да ги видите.

Електронски Уреди
Не се препорачува да чувате различни извори на електромагнетно зрачење во близина на вашиот кревет, како што се мобилни телефони, лаптопи и телевизори.

Според некои студии, електромагнетното зрачење може негативно да влијае на производството на мелатонин.

Премногу мебел
Преполната спална соба визуелно станува помала, а мебелот собира многу прашина. Затоа, подобро е да избегнувате непотребен мебел во спалната соба.

Спиењето е подобро ако има помалку работи во спалната соба.

Декор во силни бои
Спалната соба треба да му дозволи на вашето тело да се одмори, вклучувајќи ги и очите. Светли ѕидови, слики со агресивни сцени и многу ситни детали, сето тоа иритира.

Мора да се навикнеш на сето тоа за да заспиеш и убаво да спиеш. Ако имате помирен декор, тој ќе биде совршен за спиење.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...
spot_img
spot_img
spot_img