2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Десната рака на Зеленски смета дека Русија сака да го претвори Херсон во „град на смртта“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михаило Подољак  денеска изјави дека Русија сака да го претвори Херсон во „град на смртта”.

Тој ги обвини руските војници дека сè минираат, од станови до канализација и планираат да го гранатира јужниот украински град преку реката Дњепар.

„Вака изгледа „рускиот свет”: Дојдоа, ограбија, славеа, убиваа „сведоци”, оставија урнатини и си заминаа”, напиша Подољак на Твитер.

Изјавата на Подољак уследи еден ден откако Москва им нареди на своите трупи да се повлечат од Херсон и да заземат одбранбени позиции на спротивниот брег на Дњепар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img