16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Дер Лајен очекува сериозна криза со рускиот гас

НАЈЧИТАНО

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, предупреди дека Европа мора да се подготви за „најлошото сценарио“ во врска со снабдувањето со руски гас.

– Бидејќи Русија веќе целосно или делумно го прекина снабдувањето со гас за 12 земји-членки на ЕУ, сите ние мора да се подготвиме за најлошото – изјави Фон дер Лејен за шпанскиот весник „Ел Мундо“.

Русија ја прекина испораката на гас за неколку земји од ЕУ поради нивното одбивање да ја платат испораката во рубли, барање за кое европските земји велат дека е поврзано со обидите на Кремљ да го ублажи влијанието на западните санкции врз Русија поради нејзината инвазија на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО