20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Депардје ги осуди „лудите испади“ на рускиот претседател

НАЈЧИТАНО

Француската актерска легенда Жерар Депардје во четвртокот ги осуди „лудите, неприфатливи испади“ на рускиот претседател Владимир Путин во Украина.

„Рускиот народ не е одговорен за лудите, неприфатливи испади на своите лидери како Владимир Путин“, изјави филмската ѕвезда за АФП, која во минатото го фалеше рускиот лидер.

Депардје, долгогодишна ѕвезда во Франција пред Питер Веир да го претвори во холивудска ѕвезда со неговиот филм „Зелена карта“ од 1990 година, ја напушти Франција и зеде руско државјанство во 2013 година во знак на протест против предложеното зголемување на даноците за богатите во неговата татковина.

Во меѓувреме, тој беше обвинет за силување и сексуално злоставување на млада француска актерка во неговиот дом во Париз во 2018 година, што тој го отфрли како „неосновано“ обвинение.

Депардје (72) стана пријател на Путин, но се спротивстави на војната во Украина и повика на преговори само неколку дена по почетокот на руската инвазија минатиот месец.

„Русија и Украина отсекогаш биле братски земји“, изјави тој тогаш за АФП. „Запрете го оружјето и преговарајте“.

Депардје во четвртокот рече дека сите приходи од трите концерти во Париз од петокот натаму ќе им ги даде на „украинските жртви на оваа трагична братоубиствена војна“.

Откако доби руско државјанство, Депардје често ја фалеше земјата, нарекувајќи ја „голема демократија“ и го фалеше Путин, кого го споредуваше со покојниот папа Јован Павле Втори.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО