Демонтирана најголемата фабрика за фалсификувани цигари во Франција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Нелегална фабрика за цигари е пронајдена во мал град на западот на Франција. Имаше сè за производство, пакување и испорака на фалсификувани цигари, вклучително и станбена единица за работниците за да не ја напуштат дивата фабрика.Жандармите ја разбиле најголемата тајна фабрика за цигари пронајдена досега во Франција во сложена повеќедневна операција во близина на Руан.

Запленети се над 100 тони производи – 55 тони цигари, 50 тони етикети, филтри, хартија, амбалажа… и 18 тони остатоци од тутун и отпадоци од цигари.

Препродажната цена на фалсификуваниот тутун се проценува на 13,7 милиони евра, соопшти Националната жандармерија. Затоа, таа била најважната тајна фабрика досега откриена во Франција.

Се започна со откривање на фалсификувани цигари во декември 2021 година на царинската испостава во Поинци, во парискиот регион. Потоа беа откриени две тајни работилници: место за пакување во Ла Лонгвил (на север) и складиште повторно во Поенје.

На 12 јануари, жандармите, предупредени од Европската полициска канцеларија (Европол) на крајот на 2022 година за присуство на меѓународна трговија со цигари во индустриската зона Сен-Обин-лез-Елбеф, во близина на Руан, открија вистинска интегрирана фабрика. .

Во фабриката, во која влегоа околу шеесетина жандарми, има три погони: производствен погон со две линии, едната за правење цигари од суров тутун и другата за пакување во пакетчиња, а потоа во пакувања со име на познат производител. .

Има и простор за складирање каде кутиите цигари се пакуваат во картон на палети покриени со филм, сите подготвени за испорака.

Фабриката ја довршуваат дневна и студентски дом со петнаесет кревети и кујнски простор, што им овозможило на криминалните работници да живеат непречено и незабележано.

Сите одземени производи се веднаш уништени, како и производствените машини, соопшти Жандармеријата.

Уапсени се девет лица на возраст од 21 до 55 години, сите странци, повеќето Молдавци.

Истрагата покажува дека огромниот профит го отвора апетитот на криминалните организации кои често се специјализирани за наркотици и имаат тенденција да ја диверзифицираат својата стока.

„Трошоците за производство се едно евро по пакет, останатото е нивниот профит“, рече на почетокот на декември Кристоф Перо, директор на Одделот за судски истраги во финансии (СЕЈФ), надлежен за случајот.

АФП пишува дека „криминалните организации во Источна Европа, од балтичките земји до Балканот, имаат упориште во шверцот со тутун. Претходно основани во Украина, а потоа и во Полска, овие фабрики, по руската офанзива врз Украина, почнаа да се лоцираат поблиску до француските граници, особено во Белгија“, а сега се во Франција, каде црниот пазар претставува приближно 30 проценти од тутунот во оптек.со желба да се доближат производството и потрошувачката за да се оптимизираат транспортните трошоци.

„Секоја тајна фабрика работи најмногу три месеци“, објасни на почетокот на декември Флоријан Колас, шеф на царинската разузнавачка служба. Нејзините производни линии произведуваат во просек по 700 пакувања во минута, 4.200 „кутии“ на час.

„Секоја машина чини од 50.000 до 200.000 евра, тие се исплатуваат и почнуваат да носат профит за само неколку дена, а профитот е зачудувачки“, додаде тој.

Сметајќи само на работното време од половина час дневно, дивите фабрики носат, според податоците на царината, од 80.000 до 120.000 евра дневно или седум милиони евра за три месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img