25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Деми Мур докажува дека долгата коса може да биде прекрасна фризура на 50 години

НАЈЧИТАНО

Фризерот на холивудската актерка Деми Мур ја откри тајната на нејзината прекрасна долга коса, која им одговара и на жените над 50 години.

„Нема грди жени, само мрзливи“, рече еднаш оваа прекрасна славна актерка Деми Мур.

Може да се каже дека е лесно да се расправате дали сте родени со сиво-сини очи, густа темна коса, светла кожа и совршени црти, нели? Сепак, холивудската актерка, која сега се посветува на своите ќерки и домашниот живот, е убедена дека добрата рутина за убавина може да ја подобри и разубави секоја жена. Актерката посветува големо внимание на својата природна долга коса и резултатот може да се види на секоја фотографија што ја споделува на социјалните мрежи: екстремно долга, свиленкаста, полна и сјајна коса на сирена која повикува на изглед.

А кои се тајните на нејзината рутина за нега на коса со која таа создава совршена, долга и многу права фризура? Деми Мур е позната како многу мистериозна ѕвезда и речиси ништо не кажува за своите навики (убавина и други), но за среќа нејзиниот фризер Грегори Расел откри некои детали.

59-годишната актерка може да се пофали со долга црна коса, подарок од мајката природа. Грегори Расел објави портрет на Деми Мур со нежно брановиден и романтичен стил на својот Инстаграм профил, покажувајќи дека многу му се восхитува на својот омилен клиент и напиша: „Меки брановидни локни за прекрасната, талентирана и ангелска муза Деми Мур“. За да ја направи косата на поранешната сопруга на Брус Вилис да изгледа толку свилено и сјајно, Расел користел Pureology, вегански бренд за веганска нега на коса без сулфат што тој самиот го создал (исто така сакан од Кејт Хадсон, Ања Тејлор-Џој и Лили Колинс. )

Можете дури и лесно да тврдите дека косата на Деми Мур е навистина слична на фризурата и Шер косата од 70-тите, но изгледаат исклучително силни и здрави. Сега кога знаеме дека нејзината коса е долга околу една светлосна година, се поставуваат неколку прашања: Што прави таа за да ја одржи својата должина и која е тајната на нејзината рутина за убавина? Дали е тој одамна изгубен потомок на Мотовилка?

Деми Мур рече дека сака природно да ја суши косата со фен бидејќи е свесна дека сушењето ја напрега и ја ослабува. Актерката додава и дека е голем љубител на масажата на скалпот, која промовира микроциркулација за оптимален раст на косата.Долга и силна коса, стручни совети
Да се ​​разбереме: долгата коса е убава само ако е во одлична состојба, односно сјајна, свиленкаста и без расцепени врвови. Во спротивно, ризикот од неуреден изглед на косата е многу висок. Првиот чекор што можеме да го направиме за да обезбедиме силна и витална, убава коса е да не ја миеме премногу често бидејќи тоа ја ослабува и исцрпува, велат експертите. Ако, како Деми Мур, имате многу долга коса, исто така не е препорачливо да ја чешлате, не со премногу силни и груби ластици.

Погрижете се редовно да ја чешлате косата со четка со природни влакна. Без агресивни процедури, почнувајќи со шампон: подобро е да користите крем за чистење со формула за киселинско чистење што го смирува скалпот и темелно ја навлажнува косата. Кога плакнете, внимавајте водата да биде млака, а заборавете на бојадисувањето и белењето. Еднаш месечно, користете маска (дома или во салон) со ленено семе и просо, природни тоник состојки кои ја прават долгата коса еластична и спречуваат расцепени врвови.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО