25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Деминирани се 12.000 експлозивни направи

НАЈЧИТАНО

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков денеска изјави дека пристаништето Мариупол е целосно деминирано и почна со работа.
Тој додаде дека на територија на пристаништето биле пронајдени повеќе од 12.000 експлозивни направи и се деактивирани, а исто така било пронајдено и оружје оставено од украинските борци.

Според руското Министерство за одбрана пристапните канали и внатрешните води се ослободени од потонати бродови и други навигациски пречки. Руските војници деминирале дел од брегот на Азовско Море во близина на пристаништето Мариупол.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО