15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Демантите на климатските промени шират лажни информации за топлотниот бран

НАЈЧИТАНО

Демантите на климатските промени на социјалните мрежи имаат вирален начин да ги шират своите сомнежи за време на топлотниот бран: тие објавуваат погрешни мапи за прогнози за да имплицираат дека прогнозерите преувеличуваат или објавуваат лажни информации.

За време на двата неодамнешни топлотни бранови во Европа, корисниците во различни земји и јазици објавуваат погрешни временски карти, понекогаш преземени од различни медиуми и со податоци кои меѓусебно не се споредливи.

Таквите објави обично вклучуваат пораки кои сугерираат дека медиумите или властите ги менуваат боите на мапите во црвено за да создадат паника.

AFP Fact Check отфрли неколку верзии на тврдењата кои се појавија на различни јазици, вклучувајќи англиски, германски, шпански, француски, унгарски и полски.

„Некогаш, кога немаше потреба да се плашат луѓето со глобалното затоплување, тие го ставаа сонцето“, се вели во еден коментар на шпански и каталонски објавен за време на актуелниот топлотен бран. „Сега ја сликаат картата како да е за самиот пекол“.

Две мапи поставени една до друга под објавата го покажуваат топлото време во Шпанија. На едната е симболот на сонцето, на другата е темноцрвена. Дигиталната истрага на АФП откри дека станува збор за два различни типа на мапи од различни извори – не, како што се тврди во објавата, од еден прогнозер кој манипулира со неговата шема на бои.

На социјалните мрежи кружат бројни слични објави и на англиски и на германски јазик.

„Во 1986 година се викаше нормално лето. Денеска и двајцата покажуваат црвен картон и велат екстремна жештина“, се вели во објавата на Фејсбук од 25 мај.

Повторно две мапи една до друга: овој пат тие тврдат дека ги прикажуваат температурите во Шведска. Едната е зелена од 1986 година, другата е портокалова од 2022 година.

Дигиталната истрага откри дека годините на топ листите се неточни и дека доаѓаат од различни извори кои користат различни бои за да го означат времето на прогностичките табели.

Илјадници корисници на социјалните мрежи ги споделија истите мапи на француски, тврдејќи дека доказите се „измама за глобалното затоплување“. Тврдењата се шират нашироко и на Твитер.

Горештините соборија рекорди во Европа оваа недела. Написот се покажа како автентичен, но шпанските метеоролози велат дека бројката не била заверена или евидентирана во официјални податоци.

Климатските научници во голема мера се согласуваат дека емисиите произведени од луѓето кои согоруваат фосилни горива ја загреваат планетата, зголемувајќи го ризикот од топлотни бранови и нивната сила, како и други екстремни временски настани.

Со температури од 40 степени, Британија оваа недела може да се спореди со летото 1976 година, кога температурата достигна 35,9 степени.

Но, експертите велат дека ваквите споредби не помагаат. „Секако дека имало топлотни бранови во минатото, но големата разлика во споредба со 1976 година е како изгледа остатокот од светот“, вели Фридерике Ото, предавач на Институтот за климатски промени на Империал колеџ во Лондон.

„Во 1976 година имаше топлотен бран во Британија, во 2022 година има топлотни бранови низ целиот свет, а така беше и во 2021, 2020, 2019 година“, изјави таа за новинарите оваа недела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО