9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Девојката 22 години јаде само медалјони и чипс од пилешко поради екстремен страв од храна

НАЈЧИТАНО

Таа двапати пробала терапија и хипнотерапија во обид да ја отфрли рестриктивната диета, но признава дека мисли дека никогаш нема да ја преболи својата фобија.

Самр  Монро има необична диета поради која многумина ја нарекуваат пребирлива и тешка, но оваа девојка од Обединетото Кралство.

Имено, Самр има екстремна фобија од храна, позната како Арфид, рестриктивно пореметување на избегнување внесување храна.Таа верува дека со болеста почнала да се бори кога на тригодишна возраст била принудена да јаде пире. Ова предизвикало огромен страв од овошје и зеленчук до тој степен што не можела да го гледа овошјето без да ја принуди да повраќа.

Таа двапати пробала терапија и хипнотерапија во обид да ја отфрли рестриктивната диета, но признава дека мисли дека никогаш нема да ја преболи својата фобија.

Сè што јадам се пилешки медалјони или чипс. Јас не јадам овошје или зеленчук. Не можам да се сетам кога последен пат го јадев, би рекол кога имав околу три години. Се обидов да јадам овошје и зеленчук, се обидов да јадам јаболка, но физички не можам. Не е дека не сакам да се обидам. Едноставно сум болна, има дел од мозокот што не ми го дозволува тоа физички – објаснила таа.

И покрај рестриктивната диета, Самр инсистира дека е здрава и не зема никакви витамини или додатоци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО