Девет симптоми на болест кои може да се забележат на лицето

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Одредени траги на вашето лице може да укажуваат на здравствени проблеми. Еве на што треба да внимавате кога ќе се погледнете во огледало.

Сува, ронлива кожа или усни

Ова е вообичаен предупредувачки знак за дехидрација на телото. Тоа може да укаже и на посериозен проблем кој влијае на потните жлезди, како што е хипотироидизам (означен со недоволно ниво на тироидни хормони) или дијабетес, пренесува TheHealthy.

Вишок на влакна на лицето

Несаканата коса, особено по должината на вилицата, брадата и горната усна, може да биде симптом на синдром на полицистични јајници, хормонална нерамнотежа во која нивото на машкиот хормон е покачено.

Меки, жолти дамки на очните капаци

Пациентите со овие лезии исполнети со холестерол може да имаат поголем ризик од срцеви заболувања. Студијата од 2016 година објавена во списанието Медицински принципи и пракса покажа дека субјектите со оваа состојба имаат повисоки нивоа на вкупен холестерол, што ги става на поголем ризик од проблеми со срцето.

Темни кругови и оток

Уморните очи може да бидат знак за хронична алергија, која ги шири крвните садови и предизвикува нивно истекување. На чувствителната кожа под очите, тоа создава оток и предизвикува темно виолетово-сина нијанса.

Асиметрија на лицето

Ова може да биде еден од првите знаци на мозочен удар, вели Леана Вен, лекар од собата за итни случаи на Универзитетот Џорџ Вашингтон. „Пациентите често ќе го опишат вака: се погледнав во огледало и моето лице изгледаше поинаку. Може да забележите дека едната страна од лицето ви е вкочанета или да се чувствувате како да не можете целосно да се насмевнете.

Боја на лицето

Бледото лице може да биде знак за анемија. Жолтиот тон може да укаже на заболување на црниот дроб. Сина нијанса на усните или креветите на ноктите може да укаже на срцева или белодробна болест.

Осип и дамки

На кожата може да се појават одредени дигестивни проблеми. Групи црвени, чешачки испакнатини може да укажуваат на целијачна болест, автоимуно нарушување во кое телото реагира на глутен. Осипот во облик на пеперутка на јаготките и врвот на носот може да биде знак за лупус, автоимуна болест. Алергии и егзема и одредени инфекции исто така може да предизвикаат осип на лицето.

Губење на косата

Губењето на трепките или веѓите може да биде знак за алопеција, автоимуна состојба која ги напаѓа фоликулите на косата.

Нови бенки

Повеќето бенки обично не се за што да се грижите. Но, за да бидете безбедни, сите нови израстоци или бенки на кожата треба да ги провери вашиот дерматолог.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img