Девет Палестинци загинаа во израелска рација во Џенин

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Девет Палестинци, вклучително и една постара жена, беа убиени во израелски воен напад, додека 12 други беа ранети за време на судирите во град на запалената точка на окупираниот Западен Брег, соопштија палестинските власти.

Израелската армија соопшти дека испратила специјални сили во Џенин за да ги уапсат членовите на вооружената група Исламски џихад, осомничени дека извршиле и планирале „повеќе големи терористички напади“, пукајќи во неколку од нив, пренесува Ројтерс.

Исламски џихад потврди дека се бори со израелските сили додека тие извршиле невообичаено длабок упад во бегалскиот камп во Џенин, упориште на милитантите. Друга исламистичка група, Хамас, рече дека нејзини луѓе исто така биле вклучени во борбите.

„Им контактиравме со посредниците и им кажавме дека она што се случува во Џенин е израелска војна против палестинскиот народ и дека не запира на Џенин. Ако продолжи, можеби нема да биде ограничено на Џенин“, рече претставникот на Исламски џихад.

На влезовите во тесните улички на кампот, локалните млади фрлаа камења по воените возила. Се слушаше пожар, како и повремени експлозии додека милитантите поставуваа импровизирани експлозивни направи.

Како што војниците се повлекоа и чадот и солзавецот се расчистија, цивилите кои останаа настрана влегоа во кампот за да ги проверат жртвите. Двокатната зграда која беше во фокусот на борбите беше тешко оштетена.

Немаше израелски жртви. Најмалку еден Палестинец бил приведен за време на рацијата, според военото соопштение.

Палестинскиот министер за здравство предупреди дека ситуацијата во Џенин е „критична“, со многу повредени, а возилата на брзата помош не можат да дојдат до нив.

Детското одделение на локалната болница беше погодено со израелски солзавец, рече таа.

Израелската армија објави неколку детали, но израелските медиуми велат дека дејствувала за да спречи „голем напад“ од милитантите, јавува Би-Би-Си.

Тензиите се зголемија неодамна на Западниот Брег бидејќи израелската војска продолжува, како што ја опишува како антитерористичка офанзива.

Минатата година, повеќе од 150 Палестинци беа убиени, речиси сите од израелските сили, додека во серија палестински напади насочени кон Израелци, како и милитантни оган врз војниците за време на рациите на апсење, загинаа повеќе од 30 луѓе, вклучувајќи цивили, полицајци и војници.

Палестинското Министерство за здравство ги опиша деветте смртни случаи во Џенин како „постара жена и осум мажи“. Засега нема повеќе детали за нивниот идентитет.

Според Министерството, најмалку 29 Палестинци, вклучувајќи вооружени лица и цивили, се убиени од израелските сили на Западниот Брег од 1 јануари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img