23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Деведесет и едно лице се разболеле од ковид-19 во изминатите 24 часа

НАЈЧИТАНО

Деведесет и едно лице се разболеле од ковид-19 во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство.

Направени се 1.067 тестови, а регистрираните нови случаи се во Скопје – 65, Куманово – 8, Битола – 6, Охрид – 4, Прилеп и Кавадарци по 2, Тетово, Велес, Гостивар и Штип по 1.

Од вкупниот број позитивни (91), регистрирани се 23 реинфекции. Регистрирани сe 67 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин не се пријавени починати лица.

Досега во земјата се дијагностицирани 313.050 лица, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374. Во Скопје има 257 активни случаи, а во 14 града не е регистриран ниту еден заболен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО