5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Дводневен штрајк на бензинските пумпи во Италија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бензинските пумпи во Италија во вторникот започнаа дводневен штрајк во Италија во знак на протест против „шпекулативните зголемувања на цените“ откако владата ги намали давачките за гориво на почетокот на 2023 година, јави Анадолија.

Штрајкот следеше откако премиерот Ѓорѓа Мелони воведе мерки за борба против поскапувањето на горивата.

„Доцна за прекин на штрајкот“, најавија претседателите на синдикатите „Фегица“ и „Фисгишц-Аниса“, откако Здружението „Фаиб“ го скрати штрајкот од два на еден ден.

Синдикатите ги повикаа своите членови да не дозволуваат самопослужување за време на штрајкот.

Пред почетокот на штрајкот, возачите се упатија кон бензинските пумпи за да ги наполнат резервоарите.

Андрес, еден од возачите на бензинската пумпа на југот на Милано, изјави дека поскапувањето на бензините е забележливо.

„За полнење на резервоарот плаќам во просек по 300-400 евра неделно. Порано плаќав по околу 400 евра на секои две недели“, рече тој.

Сергеј, возач на камион од Молдавија, исто така дојде на бензинската пумпа за да го наполни резервоарот пред да започне штрајкот.

Штрајк има, но мора да се работи“, рече тој и се пожали на цените, наведувајќи дека дизелот е многу скап, околу две евра за литар во градот, а 2,5 евра надвор од градот.

Тој кажа и дека секојдневно купува од 150 до 200 литри дизел, за што плаќа од 300 до 400 евра.

„Само бензинските пумпи заработуваат. „Изгледа дека работиме за нив“, рече тој.

Државната новинска агенција АНСА објави дека на 12 јануари синдикатите објавиле дека е донесена одлука „да се стави крај на оцрнувањето на чесните работници“.

Според новите мерки, бензинските пумпи покрај нивните цени ќе треба да ја истакнат и просечната цена на горивата во земјава. Ограничени се и цените на горивата на бензинските пумпи на автопатите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img