3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Две третини од Германците се незадоволни од канцеларот Шолц

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Околу две третини од Германците се незадоволни од работата на канцеларот Олаф Шолц и неговата трипартиска влада, најмногу од почетокот на мандатот, покажува анкетата објавена во неделата.

Дури 62 отсто од испитаниците во истражувањето на маркетинг агенцијата Инса за неделното издание на високотиражниот весник „Билд“ му дале негативна оценка на Шолц. Во март 46 отсто изразиле незадоволство од канцеларката.

Само четвртина од Германците мислат дека добро си ја вршат работата.

Речиси две третини од испитаниците се исто така незадоволни од работата на владата во целина. Во март таа имаше поддршка од 43 отсто од Германците.

Социјалдемократите на Шолц, водечката партија на владејачката коалиција, се поддржани од само 19 отсто од граѓаните, значително помалку од опозициските конзервативци, но и од партнерите на СПД, Зелените. На парламентарните избори СПД освои 25,7 отсто од гласовите, потсетува Ројтерс.

Од почетокот на својот мандат, Шолц мораше да се справи со војната во Украина, енергетската криза, високата инфлација и поплавите, кои ја доведоа најголемата европска економија на работ на рецесија. Критичарите велат дека му недостигаат лидерски способности, според Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img